baner06
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » 6 błędów popełnianych przy wyborze dywanu » 6 błędów popełnianych przy wyborze dywanu

6 błędów popełnianych przy wyborze dywanu

Wersja na urządzenia mobilne

6 błędów popełnianych przy wyborze dywanu. Dywan jest wyjątkowym elementem dekoracji mieszkania. Wyjątkowym, gdyż można nim zrobić całe wnętrze lub totalnie je zepsuć. Zatem jego wybór nie może być przypadkowy i mimo że zazwyczaj staramy się go wybrać rozsądnie, to często jednak czasem nie udaje nam się uniknąć kilku podstawowych błędów. Zobacz jakie naszym zdaniem są najczęściej spotykane:

1. Zbyt duży dywan

Na początek warto się zastanowić, czego szukamy, dywanu czy tylko dającej stopom ciepło wykładziny? Jeśli zależy nam jedynie na tym, aby odizolować pomieszczenie od chłodu bijącego od piwnicy pod podłogą, to nie ma sensu kupować dywanu. Jeśli jednak chcemy, aby dywan dał nam ciepło i jednocześnie zdobił wnętrze, wówczas warto skupić się na odpowiednim rozmiarze dywanu.

Dywan może nam zakrywać 90% podłogi, mogą stać na nim meble, możemy go zastawić nimi z każdej strony. Pod warunkiem jednak, że jest to dywan o nieregularnym wzorze. Jeśli natomiast nasz wybór padnie na dywan orientalny, to niestety zastawianie go meblami odbierze mu cały urok. Dywan orientalny zazwyczaj posiada centralny medalion, otoczony regularnymi wzorami i otokiem. Aby mógł się ukazać nam w całej swej krasie, musi być odsłonięty.

Nie oznacza to oczywiście, że nie może na jego środku stać stół czy też jego rogu nie może nieco przykrywać komoda, niemniej jeśli zastawimy go meblami z każdej strony, stanie się on po prostu miękkim, przyjemnym dla stóp podłożem, ale trudno będzie o nim powiedzieć, że jest piękny, gdyż tego piękna zwyczajnie nie będzie widać.

2. Za mały dywan

Niewielki dywan w dużym pokoju, to także niezbyt dobry wybór. No, chyba że zamierzamy ozdobić nim tylko część pomieszczenia, wydzielić kącik wypoczynkowy czy kawowy, wtedy niezbyt duży dywan będzie trafionym pomysł.

Jeśli jednak chcemy położyć go w centralnym miejscu na podłodze, musimy już zwrócić baczniejszą uwagę na jego rozmiar. Przyjęła się zasada, że najlepiej wygląda dywan ułożony na styk z meblami lub oddalony od nich o maksymalnie o 20 cm. Ale to jeszcze nie wszystko.

Dywan w sypialni ma zapewnić nam przyjemność porannego wstawania, zatem jeśli chcemy stawać na mięciutki dywan rankiem, pamiętajmy, że najlepiej będzie, jeśli jego powierzchnia przy łóżku będzie wynosić od 45 do 60 cm. Czasem warto w tym miejscu zrezygnować z jednego dużego dywanu na rzecz dwóch chodniczków, przyciętych na wymiar.

Dywan pod jadalnianym stołem powinien być szerszy i dłuższy od blatu stołu o przynajmniej 90 cm z każdej strony. Owo 90 cm to optymalna wielkość, aby móc swobodnie wsuwać i wysuwać krzesło.

3. Zbyt wzorzysty dywan

Czasem, zachwyceni bogactwem wzoru dywanu, kupujemy go i dopiero w domu okazuje się, że nasz niewielki, obstawiony meblami salon został totalnie przytłoczony. Kardynalna zasada doboru dywanu mówi, że do wnętrz zagraconych, małych i ciemnych wybiera się dywany o skąpym wzornictwie i w miarę możliwości najlepiej jasne. We wnętrzach przestronnych i dobrze doświetlonych możemy pozwolić sobie na dywan bogato zdobiony, nawet jeśli w pomieszczeniu znajduje się sporo mebli i bibelotów, niemniej w tym przypadku także zalecane są ostrożność i rozsądek.

4. Nazbyt nowoczesny dywan

Właściwie tego punku być nie powinno, gdyż wybór dywanu zgodnego stylistycznie z aranżacją wnętrza wydaje się aż nazbyt oczywisty. Jednak jest to błąd dość często popełniany. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że właśnie w tym przypadku wpadamy w pułapkę uroku dywanu. Czasem dywan podoba nam się tak bardzo, iż zwyczajnie tracimy dla niego głowę. Warto jednak mieć zawsze na uwadze, że dywan jest elementem, który powinien harmonizować z wystrojem i scalać aranżację, a nie ją rozsadzać. Tak więc, we wnętrzu klasycznym, dywan klasyczny, w nowoczesnym designerski, choć akurat w przypadku wnętrz nowoczesnych mamy odrobinę większą dowolność kreacji dywanu i nawet kobierzec orientalny może się tu sprawdzić.

5. Dywan Shaggy dla zwierzaka

Dywany Shaggy to dywany wyjątkowo atrakcyjne. Ale też wymagające odrobinę więcej pracy niż kobierce z krótszym włosiem. Jeśli pod jednym dachem z nami mieszka pies lub kot, to wybór kudłacza może okazać się zupełnie nietrafiony. Choć włochacze całkiem dobrze się odkurza, to nie ma się co łudzić, że w towarzystwie zwierząt zachowa on swoją higieniczność. Zwierzęta gubią sierść, zdarza im się przywędrować na dywan z jakimś jedzeniem, wskoczyć na niego z niedoczyszczonymi łapami, a wygrzebywanie rozmaitych niespodzianek z długich włosów nawet najpiękniejszego Shaggy nie wpływa dobrze ani na jego trwałość, ani na zachowanie dobrego samopoczucia w jego towarzystwie.

6. Niska jakość dywanu

Czasem bardziej skupiamy się na cenie dywanu niż na jego walorach nie tylko estetycznych, ale też tych jakościowych. I tak, zdarza się, że zakupimy w przypadkowym sklepie tani dywanik, ułożymy go siebie w salonie, który jak wiadomo jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w mieszkaniu i po kilku miesiącach po pierwotnej miękkości dywanu nie zostaje nam nic, a do tego jeszcze okazuje się, że przyjmuje on na siebie wszelki brud.

Wysokojakościowe dywany tkane są w dobrych gatunkowo przędz, odpornych na zabrudzenia i ścieranie, dlatego dywan zakupiony w sprawdzonym, cieszącym się dobrą opinią klientów sklepie, zapewni nam piękne podłoże przez kilka, a nawet kilkanaście dobrych lat użytkowania i nie będziemy musieli wymieniać go po roku. A przecież nawet nikt nie rozdaje dywanów za darmo i nawet tani dywan to jednak wcale nie taki mały wydatek.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!