baner03
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Czerwony dywan » Czerwony dywan

Czerwony dywan

Czerwony dywan od wieków kojarzony jest z władzą, sławą, pieniędzmi i prestiżem. Dawniej po czerwonym dywanie stąpać mogli jedynie wielcy władcy, dziś kroczą po nim gwiazdy kina, muzyki ale też celebryci, często znani tylko z tego, że są znani.

Dywan

W kulturze europejskiej, już od starożytności czerwień przypisana była bogom. Z czasem, gdy władzę boską zaczęli uzurpować dla siebie śmiertelnicy, kolor czerwony stał się synonimem władzy.

Pierwszym, znanym z literatury, śmiertelnikiem który wyciągnął rękę po boskie przywileje był Agamemnon, bohater spod Troi. Postać wykreowana przez Ajschylosa w trylogii Orysteja, po powrocie z wojny trojańskiej wkracza do swego polis po purpurowym dywanie co przez lud zostanie odebrane jako przejaw pychy i braku szacunku dla bogów.

Dywan

Juliusz Cezar lubił nadużywać tej barwy i chętnie stąpał po czerwonym dywanie oraz odziewał się w czerwony królewski płaszcz, doprowadzając tym samym do wściekłości swych senatorów i skutecznie podsycając w nich chęć mordu na swojej osobie, który to mord jak pamiętamy z historii, został dokonany. Po Cezarze pozostało wielkie Imperium Rzymskie, historia i czerwień jako symbol władzy i pychy.

Dywan

O tym jakie znaczenie miał kolor czerwony może świadczyć fakt, iż przez długie lata nikt poza królami, książętami i innymi vipami nie mógł korzystać z czerwonego dywanu.

Czerwony kobierzec nie był dla maluczkich a jego „bezprawne” używanie było przejawem nieskromności i buty. Tak jak kiedyś Agamemnon pragnął podkreślić swą boską władzę tak i później każdy kto niesłusznie znalazł się na czerwonym dywanie uzurpował sobie miejsce obok wielkich.

Obecnie czerwony dywan jest tak ważnym elementem każdego istotnego wydarzenia na świecie, że korzystanie z niego doczekało się swego rodzaju etykiety. I tak, stąpać po czerwonym dywanie powinno się zawsze w stroju wizytowym lub wieczorowym a kobiety mają obowiązek dreptać po nim wyłącznie w szpilkach. Czerwony dywan jest dziś symbolem już nie tylko władzy ale i sławy zatem marzeniem każdego początkującego artysty jest się na nim znaleźć. Bo czerwony dywan to prestiż, splendor i rzecz jasna, wyższa gaża.

Symboliczny czerwony dywan zawsze kojarzy się z jednolitym, gładkim chodnikiem a jednak na przestrzeni dziejów ów czerwony dywan nie zawsze był tak całkiem czerwony. Często były to kobierce wzorzyste, z przewagą tylko barwy czerwonej.

Chodnik

Dziś nie musisz już być wielką gwiazdą, władcą, premierem czy królową sceny muzycznej aby przespacerować się po czerwonym dywanie. Ba, nie musisz też wyprowadzać w pole kordonów ochroniarzy aby się na niego dostać. Dziś możesz chodzić po swoim własnym dywanie we własnym domu i za każdym razem jak na nim staniesz, czuć się jak gwiazda. I nawet nie musisz zakładać szpilek.

Chodniki i dywany

Kolor czerwony, jest barwą wyjątkową. W niektórych językach czerwień znaczy tyle co kolorowy lub piękny. W języku polskim geneza nazwy tej barwy jest mało romantyczna gdyż wywodzi się od nazwy owada - czerwca polskiego, którego używano do barwienia. To kolor najsilniej oddziałujący na ludzką psychikę. I najbardziej skrajnie. Jest zmysłowy, namiętny, pełen pasji ale jest w nim także agresja stąd na drugim biegunie znajdziemy rewolucję, wojnę i krew. Dlatego komponując go we wnętrzu należy bardzo starannie dobierać mu towarzystwo.

Czerwień połączona z czernią może stać się piekielnym dodatkiem dla wnętrza i działać raczej destrukcyjnie. No chyba, że okrasimy ją jeszcze bielą, która jako bardzo spokojna zniweluje negatywne oddziaływanie obu tych barw.

Dywan piekielny

Kolor czerwony łagodnieje też w towarzystwie szarej barwy, która doskonale wycisza agresję czerwieni.

Dywan tradycyjny

Czasem bardzo chcemy posiadać czerwony dywan jednak obawiamy jego działania. Warto wówczas przemyśleć wybór dywanu gdzie czerwień, otoczona innymi kolorami jest tylko motywem przewodnim ale nie dyktatorem.

 


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!