baner03
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Czyszczenie dywanówDywan

Czyszczenie dywanów - trudne plamy usuwamy!

Nowy dywan. Czysty i puszysty dywan. Taki dywan to najpiękniejsza ozdoba wnętrza i wyśmienita kompozycja ze świątecznym przystrojeniem pokoju czy salonu.

Trudne Plamy Usuwamy
Poradnik Czyszczenia Dywanów

Ale zwłaszcza w czasie Świąt coś na dywan może ze stołu upaść, rozlać się a dzieci mogą wdeptać w dywan plastelinę czy jedzenie. Podpowiadamy Państwu jak z nowego dywanu pozbyć się zabrudzeń. Inne porady będziemy publikować regularnie, więc zachęcamy do uważnego śledzenia naszego fanpage.

Czyszczenie dywanów

Czyszczenie dywanów - co warto mieć pod ręką?

Każdy posiadacz dywanu, powinien zaopatrzyć się w parę specyfików pozwalających szybko , sprawnie i skutecznie pozbyć się plamy z dywanu. Ocet, kwasek cytrynowy, amoniak, boraks i rozpuszczalnik do tłustych plam. Warto też zapamiętać kilka głównych zasad dotyczących usuwania zabrudzeń. Nie zawsze ciepła woda pomaga. Z reguły bezpieczniej jest użyć wody zimnej, najlepiej gazowanej.

Czyszczenie dywanów

Czyszczenie zabrudzeń z dywanów - jak się do tego zabrać?

Tuż przed przystąpieniem do czyszczenia plamy należy zebrać wszystkie resztki substancji powodującej zabrudzenie (np. okruchy czekolady). Dokładne i staranne ich usunięcie oraz osuszenie plamy pozwoli uzyskać lepszy efekt czyszczenia i nie dopuści do jej powiększenia. Tylko w przypadku plam z błota bądź wosku, trzeba poczekać aż wyschną. W każdym innym działamy szybko.

Czyszczenie dywanów

Czyszczenie plam z dywanów - jakie są podstawowe zasady?

Plamę zawsze trzemy od jej zewnętrznej krawędzi do wewnątrz tak aby nie powiększać obszaru zabrudzenia.

Starajmy się nie używać płynów do mycia naczyń, mydeł ani proszków do prania. Są to specyfiki wymagające spłukania a w przypadku dywanu nie ma takiej możliwości. Stosujmy płyny do szamponowania lub prania dywanów.

Zawsze i bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta i oznakowań na metkach. Jeśli nie chcemy zniszczyć naszego pięknego kobierca najpierw wypróbujmy domowy specyfik w niewidocznym miejscu a dopiero później, jeśli nie zaszkodzi przędzy, zastosujmy go na plamę.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy z wina?

Wino zalicza się do zanieczyszczeń, na które należy reagować błyskawicznie. Najszybciej jak się da trzeba posypać rozlane na dywanie wino solą kuchenną. Sól co prawda nie usuwa plamy, ale pochłania wilgoć - dzięki czemu zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się zabrudzenia. Po osuszeniu plamy z wina ręcznikiem papierowym możemy przeczyścić miejsce zabrudzenia wodą gazowaną z kwaskiem cytrynowym (5%).

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy z piwa?

Piwo, głównie ciemne, zostawia trudne do usunięcia plamy. Plamę z piwa jak najszybciej usuwamy wodą z octem.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po kawie lub herbacie?

Po osuszeniu plamy, przecieramy miejsce zabrudzenia wodą gazowaną lub wodą z 5% kwaskiem cytrynowym.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po czekoladzie?

Także wymaga szybkiego działania. Po usunięciu nadmiaru czekolady, pierzemy plamę roztworem wody z octem (3 łyżki stołowe na szklankę wody) lub używany rozpuszczalnika do tłustych plam.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po jajku?

Jeśli zdarzy nam się jakimś cudem rozbić jajko na dywanie również musimy szybko się go pozbyć. Najpierw usuńmy pozostałości jajka a następnie, przetrzyjmy dywan gąbką namoczoną w zimnej wodzie z solą lub w płynie do prania dywanów.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po wosku?

Wosk usuwamy dopiero gdy stwardnieje. Nie warto walczyć z woskiem świecy gdy jest jeszcze ciepły gdyż możemy powiększyć objętość plamy. Zeskrobujemy go a następnie przykrywamy plamę kawałkiem bibułki i prasujemy ją ciepłym żelazkiem. Żelazko musi być ciepłe na tyle aby zebrało tłuszcz zawarty w wosku ale nie gorące gdyż grozi to przypaleniem dywanowej przędzy lub jej odbarwieniem. Po przeprasowaniu, stosujemy rozpuszczalnik do tłustych plam.

Podczas sprzątania nie omijamy dywanu w pokoju dziecięcym. To często najtrudniejsze zadanie. Z czym przyjdzie się nam zmierzyć gdy zechcemy wyprać dziecięcy dywan?

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po gumie do żucia?

Przy pomocy noża, jego tępą stroną, postarajmy się usunąć jak najwięcej stwardniałej gumy. Następnie pozostałą plamę przetrzyjmy spirytusem, benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem do tłustych plam.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu po plastelinie?

Usuwamy plastelinę z dywanu a pozostałą plamę przecieramy spirytusem, benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem do tłustych plam.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po długopisie, tuszu i markerze?

Tu również przydatny może okazać się spirytus, sok z cytryny, w skrajnych przypadkach - denaturat lub amoniak.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po oleju, margarynie i innych tłuszczach?

Plamy po maśle, oleju i innych tłuszczach usuwamy rozpuszczalnikiem do tłustych plam lub benzyną ekstrakcyjną. Gdy tłuszcz zostanie usunięty przepieramy plamę płynem do prania dywanów.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po owocach?

W przypadku plam z owoców np. rozdeptanej na dywanie truskawki czy wiśni, ogromne znaczenie ma czas naszej reakcji. Świeżą plamę pokropmy wodą sodową a potem wytrzyjmy ją ręcznikiem papierowym. Jeśli plama nie zejdzie po jednym popryskaniu wodą, powtórzmy czynność aż do skutku.

Czyszczenie dywanów

Jak usunąć z dywanu plamy po sokach owocach?

Plamy po sokach usuwamy miksturą z denaturatu i ciepłej wody (w proporcjach 3:1). Pocieramy plamę szmatką zwilżoną rozcieńczonym denaturatem do czasu aż znikną wszystkie ślady soku. Następnie miejsce po plamie odświeżamy płynem do prania dywanów.

Jak usunąć z dywanu plamy z krwi?

Plamę z krwi usuwamy jak najszybciej przecierając ją ściereczką zmoczoną w zimnej wodzie. Tutaj trzeba zaznaczyć, że nigdy nie pierzemy świeżej plamy z krwi ciepłą ani gorącą wodą. Krew zawiera w sobie białko, które pod wpływem ciepła ścina się i utrwala plamę. Dopiero w przypadku starej plamy z krwi wolno nam zastosować ciepłą wodę. Na krew dobrze działa także soda, jednak w przypadku dywanu należy najpierw wypróbować jej działanie w jakimś niewidocznym miejscu.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!