baner04
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywan antyalergiczny » Dywan antyalergiczny

Dywan antyalergiczny

Żyją w naszych domach, śpią w naszych łóżkach, przebywają w naszych dywanach, mieszkają w zasłonach okiennych, kocach, kanapach, fotelach. Nie sposób się od nich uwolnić. Towarzysze naszej codzienności - roztocza kurzu domowego.

Co to są roztocza?

Rodzina pajęczaków, do których należą roztocza jest ogromna. Nasze roztocza, roztocza kurzu domowego to aż kilkadziesiąt grup systematycznych tejże rodziny. Nie dość, że w naszych domach żyje sobie spokojnie kilka różnych grup tych pajęczaków to nie upolujemy żadnego z nich tak jak zwykłego pająka gdyż te małe paskudy osiągają rozmiary od kilkuset mikromilimetrów do 1 milimetra.

Związek pomiędzy roztoczami kurzu domowego a astmą oskrzelową został po raz pierwszy opisany już w 1928 roku. Alergie nie były wówczas tak częste jak dziś zatem temat roztoczy podjęto po raz kolejny dopiero w latach 40 XX wieku. Ale to rok 1964 przyniósł prawdziwe zainteresowanie tematem i zaczęto głośno mówić o powiązaniach roztoczy z kurzem domom i ich odpowiedzialności za alergie.

Wbrew powszechnej opinii roztocza nie żywią się kurzem ani same w sobie nie są groźne dla człowieka. Niebezpieczeństwo uczulenia i alergii stwarzają ich odchody. Roztocza żywią się mikroodpadami naszego organizmu – naskórkiem ludzkim i zwierzęcym oraz grzybami. Rozwojowi roztoczy sprzyja także temperatura panująca w mieszkaniu i wysoka wilgotność powietrza powodujące szybszy rozwój grzybów i pleśni. Dlatego osoby uczulone na roztocza kurzu domowego najsilniej swoje schorzenie odczuwają wiosną i jesienią.

Prawdą jest, że siedliska roztoczy znajdziemy głównie w dywanach, kanapach, fotelach, zasłonach i największe we własnych łóżkach gdyż w tych właśnie miejscach zbiera się najwięcej pożywienia czyli owego naskórka a także kurzu, dzięki któremu mogą się one przenosić z miejsca na miejsce.

Jak radzić sobie z roztoczami?

Jedni radzą sobie z mini minimalizując zagrożenie i pozbywając się z domu wszelkich tekstyliów. Okna bez firan i zasłon, skórzane kanapy bez ozdobnych poduch, gołe podłogi bez dywanów itp. To najprostsze ale wcale nie najszczęśliwsze wyjście gdyż naukowcy niemieccy dowiedli, iż dzięki tego typu akcesoriom łatwiej zatrzymać roztocza w jednym miejscu. Brak jakiegokolwiek punktu zaczepienia dla roztoczy powoduje ich ciągłe przemieszczanie się w powietrzu. Kurz napływający do wnętrza naszego mieszkania dzięki otwartym oknom nie ma na czym osiadać więc roztocza swobodnie sobie fruwają i atakują nasz układ oddechowy. Powoduje to, że powietrze w domu staje się bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Najskuteczniejszym zatem sposobem pozbycia się roztoczy z domu jest niestety częste sprzątanie.

Dywan antyalergiczny.

Dywan

Coś takiego jak antyalergiczny dywan nie istnieje gdyż żaden dywan, poza wełnianym w przypadku osób uczulonych na wełnę, nie jest alergenem. Istnieją jednak dywany, które stwarzają środowisko nieprzyjazne dla roztoczy. Są to dywany syntetyczne. Sztuczne dywany także nie są popularne wśród roztoczy niemniej sztuczne włókna, produkowane z naturalnych kompozytów są chętniej wybierane przez różnego rodzaju grzyby. Dywany syntetyczne natomiast nie posiadają w składzie nic co mogłoby stanowić pożywkę dla grzybów będących jednym ze składników ich menu.

Dywan

Główną cechą dywanów syntetycznych, czyli tych utkanych z przędzy polipropylenowej, jest antyelektrostatyczność, czyli krotko mówiąc, niechęć do kurzu. Włókna syntetyczne kurz od siebie opychają co oczywiście nie znaczy, że nie znajdziemy go w takim dywanie. Znajdziemy, gdyż kurz kurzowi nie równy i w zależności od tego co się w nim znajduje może on być cięższy lub lżejszy, jednak charakterystyczna jest tu łatwość z jaką daje się go z dywanu usunąć. Naturalne i sztuczne włókna, w których znajduje się białko lub celuloza, podobnie jak ludzki naskórek mogą stać się pożywką dla roztoczy a i grzyby szybciej się w nich rozwijają. Taka sytuacja nie ma miejsca jeśli mówimy o polipropylenowych dywanach syntetycznych gdyż syntetyk zwyczajnie nie nadaje się do jedzenia dla żadnego żywego organizmu w tym także dla roztoczy.

Dywan

Dywany polipropylenowe

Jak już wspomniano dywany antyalergiczne jako takie nie istnieją. Istnieją natomiast dywany dla alergików polecane. To właśnie dywany polipropylenowe. Włókno syntetyczne nie tylko nie stanowi pożywki dla pleśni, grzybów i roztoczy ale też nie chłonie wilgoci, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej nieprzyjazny dla tego typu żyjątek. Z polipropylenu wytwarza się dywany dla dzieci, chodniki, dywany Shaggy oraz większość innych kobierców. W przypadku osoby z alergią zaleca się jednak kupowanie dywanów z krótkim włosem gdyż te odkurza się i pierze najprościej i najszybciej.

Dywan

Trzeba pamiętać, że choć dywan sam z siebie roztoczy nie nakarmi to zawsze może stać się ich spiżarnią zatem osobom uczulonym na roztocza kurzu domowego odradzamy dywany Shaggy i te z runem wyższym niż 12 mm. Każdy dywan trzeba często odkurzać, w przypadku osób z alergią codziennie, i raz na jakiś czas wyprać. Roztocza i ich larwy giną w niskich temperaturach. Dobrym sposobem jest wywieszenie zimą dywanu na dwie trzy godziny na trzepaku. Przy temperaturze – 10 stopni już po dwóch godzinach na trzepaku wymrze 40% roztoczowej populacji żyjącej w dywanie. A te, które przeżyją spowolnią na jakiś czas tempo rozmnażania. Jeśli mamy taką możliwość warto przy takiej temperaturze wywiesić dywan na trzepaku lub balkonie na cały dzień. Im dłużnej powisi tym więcej roztoczy i ich larw się pozbędziemy.

Dywany dla dzieci z alergią

Dywan

Szczególnym problemem jest alergia dzieci. Chciałoby się zapewnić dziecku kolorową przestrzeń z barwnym dywanikiem włącznie ale obawa przed cierpieniem maluszka skutecznie pozbawia nas chęci przyozdobienia jego pokoju ślicznym dywanem.

Mimo wszystko bez obaw możemy naszym pociechom sprawić kolorowy dywan polipropylenowy. Wszystkie dywany dziecięce, znajdujące się w naszej ofercie wykonane są z uszlachetnionej przędzy polipropylenowej, posiadają odpowiednie atesty i polecane są dla dzieci z alergią. Włos z reguły posiada długość do 12 mm, zatem dobrze się odkurzają i łatwo czyszczą.

''

Uczulenie na roztocza kurzu domowego zmusza nas do częstego sprzątania. Nie unikniemy tej czynności pozbywając się domu dywanów.

Alergia przy braku dywanu tak samo jak w przypadku jego posiadania powoduje równie częstą konieczność przecierania podłogi mopem, zamiatania i odkurzania.

Pamiętajmy, że największe siedliska roztoczy znajdziemy w łóżkach. Zarówno dywan jak i story okienne bez problemu odkurzymy, wytrzepiemy i wypierzemy. Pokazuje to, że znacznie łatwiej jest się pozbyć roztoczy z dywanu niż z łóżka ale paradoksalnie prędzej wyrzucimy z domu dywan niż łóżko. Pozbawimy mieszkanie urodziwego, ciepłego dywanu a roztocza i tak z nami zostaną.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!