baner03
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywan doskonały » Dywan doskonały

Dywan doskonały

Wiele miejsca poświęca się poradom dotyczącym tego jak dbać o dywan i usuwać z niego zabrudzenia, jak radzić sobie z kurzem czy zwierzęca sierścią. Kolejny typ porad odnosi się do tajemniczych oznakowań i symboli znajdujących się na metkach a jeszcze inny zawiera cenne informacje w tematyce designu i aranżacji.

Oświeceni przez poradnikowych guru, z głową przepełnioną wiedzą wybieramy się po nowy dywan gdyż wszystko już wiemy.

Oczywistym jest, iż ta wiedza jest niezbędna aby dokonać trafnego wyboru. Musimy wiedzieć czego szukamy i co chcielibyśmy zobaczyć na naszych podłogach. Aby jednak dywan z pięknego, umilającego życie dodatku nie stał się naszym przekleństwem warto skorzystać z wiedzy czysto praktycznej oraz obiektywnie ocenić siebie i naszych współlokatorów. Nierzadko powodem antypatii do dywanów jest nieumiętność realnej oceny własnych możliwości, rzeczywistych norm wytrzymałościowych dywanów bądź całkowicie niepraktyczne podejście do funkcji dywanu.

Dom pełen dzieci, zwierząt i gości a tobie marzy się cudownie puszysty, gruby, śnieżnobiały dywan okrywający podłogę w jadalni lub salonie?

Cóż, lepiej zrezygnować z tego marzenia przynajmniej do czasu aż dzieci nie dorosną. Choćbyś nie wiem jak się starała nie utrzymasz go w idealnej czystości. Ewentualne drobne plamki czy okruszki będą mniej widoczne na wzorzystym dywanie. Pomimo, iż nowoczesne przędze pozwalają na łatwe usuwanie zabrudzeń to warto pamiętać, że z krótszego włosa usuniesz je łatwiej niż te powstałe na dywanie z długim włosiem. Ale zbyt częste traktowanie dywanów środkami piorącymi także nie wpływa dobrze na ich kondycję. Co za dużo to niezdrowo.

Minęły już czasy gdy zarówno domownicy jak i odwiedzający nas goście zostawiali obuwie na wycieraczce przed drzwiami.

Minęły, fakt, nie znaczy to jednak, że każdy w równym stopniu będzie dbał o twój piękny biały, kobierzec i zdejmie buty z własnej nieprzymuszonej woli a i nie będziesz przecież, na progu salonu sprawdzać czy podeszwy butów twoich gości są dobrze oczyszczone. Jedno i drugie jest dziś słusznie uznawane za duże faux pas. Rzecz jasna, równie wielkim nietaktem jest władowanie się w ubłoconych kamaszach na czyjś nowy, śliczny dywanik. Niestety zmiana tradycji nie zawsze idzie w parze ze zmianą mentalności ludzi. Nie ma zatem sensu oczekiwać, iż ktokolwiek zatroszczy się o nasz nowy nabytek z podobnym zaangażowaniem.

Salon, przedpokój czy pokój dziecięcy to miejsca gdzie dywan narażony jest na zwiększoną eksploatację.

Tutaj wybór dywanu powinien być przemyślany pod kątem barwy, odporności przędzy na ścieranie oraz wagi. Im dywan cięższy tym bardziej stabilny. W miejscach wzmożonego ruchu podłogę powinien pokrywać cięższy dywan aby nie chodził po domu razem z nami. Mobilność dywanu, jeśli jest zbyt lekki, można oczywiście ograniczyć dzięki specjalnym taśmom z klejem ale pamiętajmy, że nie jest to tak do końca szczęśliwe rozwiązanie. Nie pozwoli to dokładnie odkurzyć podłogi pod dywanem ani jej umyć, nie mówiąc już o trudnych do usunięcia śladach jakie taśmy pozostawią na podłodze. W takich miejscach ogromne znaczenie ma również sprężystość przędzy. Im większa tym dłużej nie wydepczemy na dywanie czy chodniku traktów komunikacyjnych ani nie uszkodzą go ciężkie meble. Warto także zwrócić uwagę na to czym pokryty jest od spodu gdyż dywan z czasem ściera się zarówno od góry jak i od dołu.

Dywan zakupiony w sklepie internetowym podobał nam się na zdjęciu ale na naszej podłodze nie prezentuje się już tak pięknie? Kolor wydaje nam się inny, wyblakły, mdły? Po pierwsze trzeba pamiętać, że kolory na zdjęciach mogą być przekłamane choćby tylko z winy naszego monitora, który może inaczej niż rzeczywistość oddawać ostrość, kontrast i nasycenie barw. Najczęściej jednak przyczyną jest niewłaściwe ułożenie kobierca na podłodze. Wystarczy ułożyć dywan pod włos w kierunku źródła światła, jakim we wnętrzu jest zazwyczaj okno. I to z reguły wystarczy.

Sprawą oczywistą jest, że wzornictwo i kolorystyka to rzecz osobistego gustu.

Niemniej jednak, miłośnik orientalnych kobierców powinien głęboko zastanowić się nad wyborem dywanu z symetrycznym wzorem czy medalionem w centralnej jego części jeśli zamierza okryć dywanem podłogę w niewielkim, zapełnionym meblami wnętrzu. Taki wybór nie dość, że nie pozwoli na wyeksponowanie piękna dywanu to dodatkowo dopełni wrażenie zagracenia. W niewielkich pomieszczeniach, w których mamy ograniczone możliwości operowania przestrzenią, najlepiej sprawdzi się dywan o umiarkowanym, asymetrycznym wzornictwie lub jednobarwny, pozbawiony elementów graficznych. Pamiętajmy, że to min. dywan może sprawić, iż wnętrze stanie się wizualnie większe lub mniejsze.

Nic nie jest wieczne i każda rzecz ma swoją żywotność.

Najpierw właściwy wybór a później odpowiednia dbałość, pozwolą maksymalnie długo korzystać z dobrodziejstw miękkości i ciepła jakie może nam dać piękny kobierzec. Nawet najzagorzalszy amator dywanów może się do nich zniechęcić jeśli dokona błędnej oceny i jego wybór okaże się nietrafiony. Dywany są jedną z piękniejszych ozdób jakie możemy podarować sobie i naszym wnętrzom. Zadbajmy o to aby był on miłym, czystym i przede wszystkim, bezkonfliktowym współmieszkańcem.

Czytajmy oznakowania na metkach, dopytujmy się sprzedawców w sklepie oraz logicznie przemyślmy wybór gdyż dywan będzie naszym towarzystwem przez kolejne kilka lub nawet kilkanaście lat.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!