baner07
O dywanach



Transport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywan i komputer » Dywan i komputer

Dywan i komputer

Mogłoby się wydawać, że historia dywanów jest odległa historii komputerów o całe lata świetlne. Dywan to synonim wielowiekowej tradycji, która narodziła się dzięki wędrownym ludom gdzieś pośród dalekich, dzikich, azjatyckich stepów. Natomiast komputer jest dwudziestowiecznym rewolucjonistą, który diametralnie odmienił nasz świat. Kiedyś dalekie sobie zarówno pod względem technicznym jak i geograficznym, dziś łączą w sobie tradycję opartą na zaawansowanej technologii.

W 1805 roku Francuz, Joseph Marie Jaquard, tkacz z zawodu i wynalazca amator, przyczynił się do gwałtownego rozwoju warsztatu tkackiego. Jaki związek ma XIX wieczne krosno z komputerem? Otóż to właśnie on po raz pierwszy w historii świata, w procesie tkackim, zastosował komputerową technikę, stosowaną do dziś nie tylko w przemyśle tkackim ale też w wielu innych dziedzinach. Na jego wynalazku, ponad półtorej wieku później oparta została idea pracy komputerów firmy IBM.

Joseph Marie Jaquard, marzyciel i, rzec można, wizjoner swojej epoki, zapragnął ukazać światu coś więcej niż wyłącznie płaską tkaninę.... chciałoby się w to wierzyć. Rzecz najpewniej opierała się na tempie pracy tkaczy w jego fabryce i chęci pomnożenia zysków. Niezależnie od intencji, Joseph wpadł na pomysł zastosowania karty perforowanej. Była to cienka, bardzo sztywna tekturka na której w formie dziurek „zapisany” był wzór tkaniny. Karty, połączone ze sobą na modłę dzisiejszych wydruków komputerowych, podłączano do krosna. Igły, bądź haczyki unosiły odpowiednią nić osnowy tworząc przesmyk dla zaplanowanej we wzorze barwnej nici wątku. Tym sposobem przeplatające się kolorowe nici, trafiały w odpowiednie dziurki tworząc właściwy dla zapisanego na karcie wzoru. Dziś ten sposób uznawany jest za pierwsze w historii programowe sterowanie maszyną.

Joseph Marie Jaquard uznawany jest za pierwszego programistę w dziejach. Jego krosna, zwane do dnia obecnego krosnami Jaquarda zrewolucjonizowały rynek tkacki nie tylko w dziedzinie lekkich tkanin ubraniowych, dekoracyjnych czy obiciowych ale też w branży dywanowej gdyż nie da się rozdzielić tych dwóch gałęzi przemysłu. Od pradawnych czasów produkcja tkanin ubraniowych i dywanów to siostrzane przemysły, rozwijające się i wzrastające wspólnie.

Krosna Jaquarda pozwoliły uzyskiwać bajecznie barwne wzory szybciej, sprawniej i dokładniej. Co więcej, Jaquard umożliwił tkaczom sterowanie barwą przy zastosowaniu niewielkiej ilości nici. Sterowanie pojedynczymi nićmi pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby wzorów, kombinacji barw i rozmiarów. Przykładowo na krośnie Jaquarda, przy użyciu tylko nici białej i czarnej można wyczarować tkaninę w we wszystkich odcieniach szarości. Tkaniny te znane są jako tkaniny żakardowe.

Jaquardowi za wzór karty perforowanej posłużył system na którego zasadzie działały pozytywki. Udoskonalił go i zastosował na skalę przemysłową, zapisując się tym samym na kartach historii nie tylko tkactwa. Jego nazwisko znalazło też zaszczytne miejsce w historii komputerów gdzie wymieniany jest jak pierwszy programista. Karty perforowane Jaquarda stały się z czasem szeroko stosowane i udoskonalane. Najpopularniejszy z czasem stał się system kart perforowanych zastosowany przez IBM aż do lat osiemdziesiątych XX wieku.

A miłośnicy dywanów mogą się dzięki niemu cieszyć nie tylko wyjątkowym pięknem swych kobierców ale też ich dostępnością.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!