baner04
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywan i metka » Dywan i metka

Dywan i metka

Dywan to piękny element wystroju wnętrza. Ale samo piękno dywanu nie wystarczy aby zapewnił nam on całkowite zadowolenie. Co o dywanie wiedzieć powinniśmy zanim go kupimy?

Najczęściej priorytetem przy zakupie dywanu jest możliwość skomponowania go z wnętrzem w jakim będzie przebywał. I to jest zwykle bazą na jakiej opieramy zakup kobierca. Trzeba jednak wiedzieć z czego jest wykonany aby sprostał reszcie wymagań. Rodzaj przędzy, sposób tkania, miejsce pochodzenia itp. mają wpływ na to jak długo dywan wytrzyma codzienną lub „niecodzienną” eksploatację a to z kolei stanowi o jego jakości i cenie.

Producenci, najważniejsze informacje o tym z jakiej przędzy został utkany oraz jak go konserwować umieszczają na metce. Dokładniejszych wyjaśnień, instrukcji oraz odpowiedzi na pytania powinien umieć udzielić sprzedawca.

Obecnie znakomita większość dywanów tkana jest maszynowo z włókien syntetycznych. Zastosowanie syntetycznych przędz powoduje, że dywan jest wytrzymalszy, bardziej odporny na zabrudzenia, łatwiejszy do oczyszczenia a kolory są trwalsze. Zasadniczo dywany tkane maszynowo są z oczywistych względów tańsze niż te tkane ręcznie.

Najczęściej stosowane syntetyki do produkcji dywanów to
- polipropylen, oznakowany symbolem PP,
- poliamid – PA,
- uszlachetniony polipropylen – heat-set i heat-set-frise - PPBCF,
- akryl – PAN
- oraz wiskoza.

Najpopularniejszym włóknem naturalnym jest wełna z owiec nowozelandzkich, rzadziej wielbłądzia, jedwab i bawełna, którą spotyka się bardzo rzadko z racji niewystarczającej wytrzymałości włókna.

Dywany polipropylenowe. Bardzo sprężyste włókno polipropylenowe jest odporne na ścieranie, zagniatanie i udeptywanie. Dzięki temu polipropylenowe dywany długo cieszą oko swym pierwotnym wyglądem. Dywany utkane z przędzy polipropylenowej są odporne na pleść, grzyby i kurz. Jest to włókno niepalne. W razie podpalenia będzie się jedynie tlić i nie spowoduje pożaru. Dywany wykonane z polipropylenu ładnie i bezproblemowo poddają się zabiegom czyszczącym. Są doskonalą imitacją dywanów wełnianych ale znacznie od nich tańsze.

Dywany akrylowe w dotyku także przypominają wełnę. Są bardzo ciepłe i sprężyste. Trwałość kolorów na akrylowym kobiercu nie ma sobie równych. Akryl jest też niezmiernie odporny na środki chemiczne. Można go czyścić nawet dość mocno działającymi chemikaliami bez szkody dla dywanu.

Dywany z poliamidu. Poliamid to najbardziej wytrzymałe włókno spośród wszystkich syntetyków. Odpornością na ścieranie, tarcie, udeptywanie przewyższa każde z nich. Jednak wadą przędzy poliamidowej jest nadmierna elektryzacja co powoduje przyciąganie kurzu. Nie jest to zbyt wielkim minusem gdyż daje się on łatwo czyścić i jest odporny na pleśnie i mikroorganizmy.

Wiskozowe dywany zachwycają swym połyskującym runem. To najpiękniejsze dywany syntetyczne. Wiskoza idealnie naśladuje jedwab ale jest tak jak i on nieodporna na ścieranie. Wiskozowe dywany choć zachwycają urodą, żyją najkrócej ze wszystkich dywanów syntetycznych. Choć tutaj dużo zależy od tego w jakim miejscu znajdzie się dywan z przędzy wiskozowej.

Heat-set i heat-set-frise to dywany tkane z przędzy polipropylenowej poddanej wcześniej wysokiej temperaturze. Po takim zabiegu niezwykle trudno odróżnić je od najprawdziwszej wełny.

Dywany wełniane produkowane są najczęściej z wełny owiec nowo zelandzkich. Jest to najlepsza jakościowo przędza naturalna jaką można wykorzystać do produkcji dywanów. Zawiera w sobie nieocenione zalety wełny takie jak duża pochłanialność wilgoci, doskonałe przewodnictwo cieplne i akustyczne. Wysoka sprężystość włókna pozwala korzystać z dywanu wełnianego przez bardzo długi czas bez skutków ubocznych w postaci wgnieceń i zadeptań.

Kobierce jedwabne są niezwykle piękne. Ich uroda jest porównywalna do ceny, niestety. Choć przędza jedwabna nie należy do wybitnie odpornych to technika tkania oraz gęstość przeplotów i węzłów w dywanach jedwabnych jest tak doskonała, że są one bardzo odporne na zniszczenie.

Do produkcji dywanów wykorzystywany jest także sizal, włókno wytwarzane z agawy afrykańskiej lub brazylijskiej. Sizalowy dywan jest co prawda bardzo trwały lecz twardy. Sizal częściej można spotkać jako domieszkę niż samodzielne włókno w dywanie.

Dywany Shaggy, zwane inaczej włochaczami lub kudłaczami to dywany z bardzo długim włosem, którego długość może dochodzić nawet do 8 cm. Są to urodziwe kobierce zachęcające do kupna dzięki swej miękkości, ciepłu jakie dają oraz sprężystości pozwalającej zachować długi, niezgnieciony włos w pierwotnej postaci. Produkowane są głównie z polipropylenu, czasem z poliamidu. Można też spotkać Shaggy utkane z przędzy wełnianej.

Istotny wpływ na jakość oraz cenę dywanu ma także sposób tkania. Rzecz jasna dywany tkane ręcznie bywają dużo droższe z racji nakładu pracy i czasu niezbędnych do ich produkcji. Nie oznacza to jednak, że dywan tkany maszynowo zawsze będzie tańszy. Wszystko zależy od sposobu tkania i jakości przędzy.

W krajach o długiej historii tkackiej nadal tka się ręcznie kobierce, kilimy i gobeliny. Tkanie ręczne obecnie dotyczy raczej dywanów z najszlachetniejszych przędz takich jak jedwab. Ale są też producenci specjalizujący się w ręcznym tkaniu dywanów wełnianych.

Jakość dywanu zależy także od jego grubości czyli od ilości węzłów na 1m2. Z reguły spotyka się od 100 do 500 tysięcy węzłów. Nie dotyczy to dywanów jedwabnych, w których gęstość dochodzić może do 2 mln węzłów. Jednakże nie należy się sugerować tym, że dywan wełniany na mniej węzłów niż dywan wiskozowy. Wełna jest grubsza a zatem węzłów jest mniej. Gęstość tkania można porównywać jedyne w przypadku tej samej przędzy w różnych dywanach. Waga dywanu uzależniona jest również od rodzaju przędzy i gęstości tkania.

Wszystkie te czynniki maja wpływ na cenę, jakość i wygląd dywanu. Włókno, sposób tkania czy też estetyka wykonania są istotnymi czynnikami wpływającymi na nasz wybór. Warto wiedzieć, że dywany syntetyczne, choć nie dorównują kobiercom tkanym z włókien naturalnych pod względem cech właściwym jedynie naturze to jednak przewyższają je pod względem barier jakie syntetyk stawia przed kurzem i roztoczami co czyni je dywanami bezpiecznymi dla alergików.Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!