baner03
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywan w kuchni » Dywan w kuchni

Dywan w kuchni

Czy dywan może być ozdobą każdego pomieszczenia w domu?

Utarło się przekonanie, że dywan w kuchni jest zbyt kłopotliwy, z uwagi na wykonywane w tym miejscu czynności, większe zagrożenia zalania go wodą czy trwałego zabrudzenia. Zasadniczo, dywan zawsze, jak każdy przedmiot w domu, może stać się problemem jeśli nie otoczymy go odpowiednią dbałością lub dokonamy niewłaściwego wyboru.

W czasach PRL-u, chodnik w kuchni był standardem. Z jednej strony, dywany wówczas były synonimem zasobności, z drugiej, koniecznością stawało się ukrycie paskudnych płytek PCV, jakimi raczyło nas komunistyczne budownictwo. Nie dość, że szare, bure lub ozdobione dziwnymi ciapami płytki, były po prostu brzydkie to jeszcze uszczęśliwiano nimi każdą kuchnię w całym budynku. Wszyscy w bloku mieli jednakowe podłogi. Zatem chodniczki bądź dywaniki, w tamtym czasie, były próbą nadania mieszkaniom odrobiny indywidualnego charakteru.

Z czasem, chodniki z kuchni, zostały wyparte przez różnorodność i dostępność glazury lub paneli. Ostatnio jednak, zauważa się powrót do kuchennych dywaników. Wydaje się, że najprawdopodobniej znudził się nam już wszechobecny reżim chłodnego minimalizmu. Znów powracamy do ciepłych kuchenek, które nie straszą swą sterylnością, zimnem stalowych blatów czy połyskiem nawoskowanych płytek, które owszem, są piękne, ale niekoniecznie praktyczne gdyż wbrew obiegowej opinii, wcale nie jest łatwo utrzymać je w nienagannej czystości.

Znów pragniemy aby kuchnia kojarzyła się z zapachem domowego obiadu, ze śniadaniem bądź kolacją, jedzonymi wspólnie z rodziną. Aby była miejscem ciepłym i przyjaznym, takim jakie pamiętamy z dzieciństwa.

Kuchnia jest miejscem, dość mocno eksploatowanym. Zatem jeśli już zdecydujemy się na dywan lub chodnik, zwróćmy uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Jeśli wybierzemy dywan na chybił trafił lub po prostu dlatego, że podoba nam się jego kolor bądź wzór, liczmy się z tym, że z czasem możemy dołączyć do grona krytykantów, negatywnie nastawionych do dywanów w kuchniach.

Dywan w kuchni powinien być wykonany z tworzywa sztucznego. Wełna w tym przypadku, podobnie jak w łazience, nie jest dobrym pomysłem, z uwagi na zbyt wysoką chłonność wilgoci. Sztuczne przędze są odporne na zbrudzenia ale też, w razie ubrudzenia dają możliwość łatwego wyczyszczenia plam. Z pewnością nie może to też być długowłosy dywanik typu Shaggy. W miejscu wystawionym na większe zadeptanie, spadające z blatów okruchy czy różnorodność zapachów, najlepiej sprawdzi się dywanik z niewysokim runem, które łatwo odkurzyć i wyprać w razie potrzeby.

Pamiętając o tym, że chodnik kuchenny narażony jest na szybsze zabrudzenie, wybierajmy raczej te w ciemniejszych barwach. Jasny, czy całkiem biały, nawet przy najszczerszych chęciach i standardowej pielęgnacji, nie posłuży nam długo, no chyba, że w domu nie ma dzieci a my sami z kuchni nie korzystamy zbyt często.

W kuchniach dobrze też sobie radzą chodniki wzorzyste. To kolejny punkt, wart przemyślenia. Na jednolitym dywanie widać będzie każdy okruszek i paproch, których da się ich uniknąć w takim miejscu jak kuchnia. Wzorzysty dywan pozwoli im zniknąć wśród plątaniny wzorków do kolejnego odkurzania.

Wykonując codzienne czynności, związane z gotowaniem i codziennym urzytkowaniem kuchni,  trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Najbezpieczniejszym wyborem jest chodnik o gumowym lub jutowym spodzie, które zapobiegną jego przesuwaniu. Juta, odporna na wysoką temperaturę, nadaje się do podłóg, w których mamy zainstalowane ogrzewanie.

Chodnik bądź dywan w kuchni nie powinny być zbyt duże. Wybierzmy taki rozmiar, aby w razie potrzeby, bez wysiłku dało się go zwinąć i wytrzepać.

Dywan w kuchni może być piękną ozdobą. Zapewnić jej ciepły, rodzinny klimat i wprowadzać radosny nastrój. Położony pod kuchennym stolikiem zapewni stopom ciepło i przyjemne doznania podczas rodzinnych posiłków.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!