Transport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!
Dywan w stylu Folk
Zainteresowanie folkowym stylem w aranżacji wnętrz trwa nieprzerwanie od 2009 roku, kiedy to organizacje zajmujące się ochroną dziedzictwa kulturowego oraz muzea etnograficzne skrzyknęły się celu przywrócenia blasku polskiej sztuce ludowej. Także w tym właśnie roku narodził się etnodizajn.
Etnodizajn to sztuka użytkowa,
inspirowana kulturą i wzornictwem ludowym.
Moda na folklor przyszła, jak w większości przypadków z zachodu. W tym miejscu warto nadmienić, że Polska jest niestety krajem, który swoją ludowość traktuje nieco po macoszemu, zatem powrót do korzeni naszej sztuki narodowej cieszy jeszcze bardziej.
Zapytani z czym kojarzy nam się polska sztuka ludowa, najczęściej na pierwszym miejscu wymieniamy łowickie malowanki i kurpiowskie palmy wielkanocne. Ale mało kto wie, że w Polsce tkano także dywany a swego rodzaju zagłębiem dywanowym była Lubelszczyzna. Ale nie ta w dzisiejszym rozumieniu i granicach administracyjnych tylko ta dawna, większa, w której skład wchodziły min. Polesie Wołyńskie, Roztocze czy Wyżyna Lubelska. Był to region, w którym krzyżowały się i mieszały ze sobą różne nurty artystyczne. Tak więc w większości regionów na krosnach powstawały najczęściej bajecznie kolorowe pasiaki ale na Lubelszczyźnie owe kolorowe pasy były przeplatane także rozmaitymi wzorami.
Były to grube, wełniane dywany dwuosnowowe a tradycja tkacka sięgała swymi korzeniami niemal do początków istnienia państwa Polskiego. Co prawda dywany tkano także w innych regionach kraju jednak te lubelskie cieszyły się największa popularnością. A technika dwuosnowowa pozwala na uzyskanie ciekawego i rozbudowanego wzornictwa.
Charakterystycznymi wzorami tkackimi były pasy, kwadraty oraz motywy roślinne i geometryczne.
Nie, nie próbujemy Państwu wmówić, że jest to dywan wełniany, tkany ręcznie na oryginalnym krośnie pochodzącym z XIX wieku i do dziś stojącym w rodzinnym warsztacie tkackim w pod lubelskiej wsi. To oczywiście dywan tkany maszynowo z przędzy polipropylenowej Heat-Set. Niemniej zarówno materiał jak i wzór doskonale oddają klimat tamtych, dawnych dywanów.
Wzór na dywanie stanowi niejako zbiór wszystkich charakterystycznych motywów ludowych, skomponowanych urywkami w bardzo ciekawą całość. Przędza polipropylenowa natomiast, to doskonała imitacja prawdziwej wełny. Równie miękka i ciepła jak oryginał oraz podobnie jak ona wytrzymała na ścieranie.
Pomimo, że nie dotknęły go ręce polskich tkaczek ludowych to z pewnością wpisuje się on w popularny styl Folk.
Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!