baner06
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywanowa Wiedza Tajemna » Dywanowa Wiedza Tajemna

Dywanowa Wiedza Tajemna

Wersja na urządzenia mobilne

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o dywanach, ale wstydzicie się zapytać :)

1. Czym różni się dywan od chodnika?

Niczym. Zarówno chodnik jak i dywan to to samo, a jedyna różnica między nimi to rozmiar. Chodnik to również dywan i w niewielu językach spotkamy się z pojęciem chodnika takim, jakie znamy w Polsce.

Więcej o chodnikach przeczytasz tutaj:

www.dywany24.com/o_dywanach/chodnik_do_przedpokoju/chodnik_do_przedpokoju

2. Czym różni się dywan tkany ręcznie od tkanego maszynowo?

Techniką wytwarzania. Tylko tyle i aż tyle. Jeszcze 30 lat temu odpowiedź brzmiałaby – jakością, jednak dziś dywany tkane maszynowo nie ustępują jakością tym tkanym ręcznie. Oczywiście dywany ręcznie tkane zawsze wytwarzane są z surowców naturalnych, jednak wiele dywanów pochodzących z masowej produkcji również jest wykonanych a wełny, bawełny czy jedwabiu, niemniej współczesne dywany syntetyczne prezentują równie wysoką jakość.O dywanach tkanych ręcznie i mechanicznie dowiesz się więcej z tego artykułu:

www.dywany24.com/o_dywanach/historia_utkana_cz._1/utkana_historia_dywanu_cz._1

3. Dlaczego dywany ręcznie tkane mają frędzle, a te tkane maszynowo nie?

Frędzle to nic innego, jak nici osnowy, które oplatane są na krawędziach krosna. W procesie tkania ręcznego, gdzie nie używa się absolutnie żadnych maszyn typu overlocki, czyli takich, którymi obrzuca się brzegi dywanu, trudno byłoby wykończyć dywan tak, aby nici osnowy nie pruły się. Tak więc, w trakcie zdejmowania dywanu z krosna wiąże się nici osnowy w mniej lub bardziej fantazyjne frędzle. Jednym słowem, w dywanie ręcznie tkanym frędzle są niejako naturalnym wykończeniem brzegów dywanu.

W dywanach tkanych maszynowo frędzle doszywane są już po tym, gdy brzegi dywanu są wykończone i zabezpieczone przed pruciem się.

4. Jaki dywan jest lepszy, syntetyczny czy naturalny?

Oczywistą odpowiedzią wydawałaby się ta wskazująca na dywan naturalny, jednak odpowiedź nie jest tak prosta, jak się zdaje. Otóż włókna naturalne pochodzenia zwierzęcego posiadają cechy, których nigdy nie będą posiadać włókna sztuczne czy syntetyczne, z drugiej strony włókna naturalne nigdy nie posiada cech właściwych tylko niektórym włóknom syntetycznym. Zatem jedyna słuszna odpowiedź na takie pytanie powinna brzmieć – żaden nie jest lepszy od drugiego, zakładając rzecz jasna, ze oba dywany prezentują podobną jakość.

Od dywanu oczekujemy, aby komponował się z naszymi wnętrzami, zapewniał ciepło oraz aby był trwały. Odpowiednio starannie dobrany, zarówno dywan wełniany, jak i syntetyczny może nam to zagwarantować.

O surowcach stosowanych do wyrobu dywanów oraz o ich właściwościach przeczytasz tutaj:

www.dywany24.com/o_dywanach/trudne_wybory_pieknych_dywanow/trudne_wybory_pieknych_dywanow1

5. Czy dywany tradycyjne to tylko dywany tureckie i perskie?

Pod pojęciem dywanów tureckich, perskich i ogólnie orientalnych powszechnie rozumie się dywany o bogatym wzornictwie, zazwyczaj z centralnym medalionem i zdobione motywami roślinnymi. Jednym słowem standardowo każdy dywan lub wyłącznie dywan kojarzący nam się z Turcją czy Persją nazwany zostanie tradycyjnym.

Jednak zbiór dywanów tradycyjnych jest znacznie większy niż nam się wydaje, gdyż tradycja to nie tylko dywany tureckie. W skład tegoż zbioru wchodzą także dywany indyjskie, które wzorniczo, ale i kolorystycznie znacznie odbiegają od tych z Azji Mniejszej, niemniej również one mieszczą się w kategoriach dywanów tradycyjnych.

Dywany tureckie Yesemek poznasz lepiej, czytając ten artykuł:

www.dywany24.com/o_dywanach/dywany_yesemek_-_urok_tureckiej_tradycji/yesemek_-_urok_tureckiej_tradycji

6. Jakich plam nie da się nigdy usunąć z dywanu?

Nie ma takich plam lub inaczej – nie ma takich środków, których nie udałoby się usunąć z dywanu. Poza wszelkimi wybielaczami rzecz jasna.

Dawniej postrachem wszelkich tekstyliów było czerwone wino, dziś mamy już środki, które skutecznie usuwają rozmaite substancje, które mogłyby na stale odmienić oblicze naszych dywanów. Istotą w usuwaniu jakiejkolwiek plamy jest czas naszej reakcji oraz znajomość zasad usuwania plam, np. nigdy nie rozcieramy plamy na zewnątrz, zawsze do wewnątrz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak dbać o to, aby dywan zawsze był czysty i świeży:

www.dywany24.com/o_dywanach/swieta_na_wysoki_polysk/swieta_na_wysoki_polysk

7. Czy istnieją dywany antyalergiczne?

I tak i nie. Samo słowo antyalergiczny znaczy ni mniej, ni więcej jak nie wywołujący alergii. Jeśli będziemy rozpatrywać temat pod kątem nieuczulania to owszem, odpowiedź powinna brzmieć – tak dywany antyalergiczne istnieją. Ale każdy składnik dywanu, czyli przędza, barwniki, rozmaite apretury są już hipoalergiczne, czyli teoretycznie uczulać nie powinny, ale mogą. Jednak należy pamiętać, że na dywanach osiada kurz, a tam, gdzie ludzie i kurz, tam roztocza, a te już uczulają. O tym, czy alergik może bezpiecznie żyć w towarzystwie dywanów, przeczytasz tutaj:

www.dywany24.com/o_dywanach/dywan_antyalergiczny/dywan_antyalergiczny

 


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!