baner05
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywanowe Rekordy » Dywanowe Rekordy

Dywanowe Rekordy

Wersja na urządzenia mobilne

Dywanowe rekordy. Jaki jest najstarszy dywan? A jaki jest największy? Ile kosztowało wykonanie najdroższego dywanu? Gdzie powstał najdłuższy czerwony dywan?

Najstarszy

W 1947 roku rosyjscy archeolodzy badali kurhany scytyjskie w ałtajskiej dolinie Pazyryk. Groby, mimo kilkakrotnego obrabowania ich już w starożytności, nadal kryły w swoich wnętrzach niespotykane artefakty. Poza skarbami materialnymi odnaleziono w nich doskonale zmumifikowane zwłoki, a jedne z nich owinięte były dywanem. Wieczna zmarzlina, zalegająca tam od wieków ochroniła groby przed kolejnymi grabieżami, ale też świetnie zakonserwowała przedmioty i szczątki ludzkie. Dzięki temu dywan Pazyryk, któremu nadano imię od nazwy doliny, również zachował się w doskonałym, jak na swój wiek, stanie. Dywan liczy sobie bowiem bez mała 2600 lat. Utkany jest z wełny barwionej na czerwono, czarno i biało. Zachwyca w nim precyzja wzoru oraz ilość, 360000 węzłów, przewyższająca nawet współczesne, wysokojakościowe dywany tkane ręcznie. Jest to dywan o wymiarach 183x200m. Oryginał można podziwiać w Petersburskim muzeum Ermitażu, a jego liczne kopie w wielu muzeach świata.

Największy

Standardowo największymi dywanami, dostępnymi w sklepach są kobierce o wymiarach 4x5m. Spróbujmy jednak wyobrazić sobie dywan o wymiarach amerykańskiego boiska do piłki nożnej.

1. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje dywan utkany na zamówienie szejka Abu Zabi. Dywan tkany był prawie dwa lata przez 1200 tkaczy z trzech irańskich wiosek. Do jego powstania użyto 38 ton wełny, a gotowy dywan waży ok. 40 ton. Zbudowany jest z 2.2 mln węzłów, a jego powierzchnia to 5625 m2. Wykonany został w 9 kawałkach, które zostały połączone dopiero na miejscu, czyli w głównej sali modlitewnej meczetu Sheikh Zayed. Wartość dywanu szacuje się na 6 mln dolarów.

2. Do czasu wykonania wspomnianego wyżej dywanu, palmę pierwszeństwa dzierżył dywan znajdujący się obecnie w omańskim meczecie w Muskacie. Ten waży 24 tony, zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2, a nad jego wykonaniem trudziło się przez trzy lata 500 irańskich tkaczek.

3. Trzecie miejsce zajmuje dywan o wymiarach 9x14m. Nad jego powstaniem, na przestrzeni ok. trzech lat, pracowało 22 tkaczy.

Najdroższy

Najdroższym dywanem świata jest kobierzec wykonany w 1856 roku, na zamówienie maharadży Barody, Khandy Rao Gaekwady. Miał on być darem do grobu Mahometa w Medynie.

Dywan ten jest szczególnym klejnotem wśród dywanów świata, składa się bowiem z 2 mln pereł, rozlicznych diamentów, szmaragdów, szafirów i rubinów, a całość pokryta jest złotem. Spód dywanu stanowią skóry jelenie, okryte jedwabiem. Dywan mierzy 5,8x8m.

Nad powstaniem tego drogocennego dywanu, przez 5 lat pracowało kilkuset tkaczy i jubilerów. Dywan nie trafił, zgodnie z wolą zleceniodawcy, który zmarł tuż przed jego ukończeniem, do grobu proroka, ale został zamknięty w skarbcu rodzinnym. Obecnie dywan prezentowany jest na licznych wystawach prezentujących wyjątkowe dzieła sztuki, a jego cenę oszacowano na ponad 20 mln dolarów.

Najdłuższy czerwony dywanami

Najdłuższy czerwony dywan mierzy 8,5 km, a znajdziemy go we Włoszech. Rozłożony został na nadmorskim deptaku, pomiędzy zamkiem Castello di Rapallo a Piazetta w Portofino.

Chodnik łączący nadmorskie kurorty Rapallo i Santa Margeritę planowany był od niemal 100 lat, zatem gdy w końcu się pojawił, postanowiono uczcić ten fakt rozłożeniem na nim czerwonego dywanu.

Włochy w ostatnim czasie stawiają na czerwone dywany W Riwierze Liguryjskiej, w 32 miastach na deptakach, placach i ścieżkach rowerowych rozłożono czerwone dywany Mają one sprawiać, że każdy turysta poczuje się tu jak gwiazda i zechce jeszcze wrócić. Jeśli więc ktoś chciałby poczuć się jak prawdziwa gwiazda, powinien wybrać się na wycieczkę do Włoch i okryty ciepłymi promieniami słońca i świeżą morską bryzą przespacerować się po włoskich czerwonych dywanach.

Wcześniej rekordzistą w tej dziedzinie był 5-kilometrowy dywan rozłożony w niemieckim mieście Gera.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!