baner06
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywanowy Słownik Pojęć » Dywanowy Słownik Pojęć

Dywanowy Słownik Pojęć

Wersja na urządzenia mobilne

Dywan - gruba tkanina dekoracyjna, używana do okrywania podłóg, czasem ścian. Dywany używane są od II w p.n.e. Początkowo tkane przez ludy wędrowne w celu zabezpieczenia się przed zimnem, z czasem znalazły zastosowanie także jako tkaniny typowo ozdobne.

Kilim - dwustronna tkanina dekoracyjna, wytwarzana już przed powstaniem dywanów. Tkana splotem płaskim, zazwyczaj z wełny. Kilimy, w czasach staropolskich, zwane też dywanami układano na ławach, łóżkach, wieszano na ścianach.

Gobelin - gobelin, inaczej tapiseria, jest jednostronną tkaniną dekoracyjną tkaną początkowo w starożytnym Egipcie. Gobeliny znane były także w prekolumbijskiej Ameryce. Nazwa gobelin pochodzi od nazwiska (Gobelin) paryskich tkaczy, zajmujących się tkaniem gobelinów w XVII wieku.

Arras - szczególnie cenny rodzaj tkaniny dekoracyjnej, wykonany zazwyczaj z delikatnej wełny oraz jedwabiu, a także srebrnych i złotych nici. Jednymi z najsłynniejszych arrasów na świecie są arrasy wawelskie, utkane w XVI wieku, w Brukseli na zamówienie króla Zygmunta II Augusta.

Bawełna - włókno pochodzenia roślinnego, stosowane do wyrobu tkanin użytkowych także do produkcji dywanów. Bawełnę poddaje się maceracji, dzięki czemu nabiera ona jedwabistego połysku i może z powodzeniem imitować jedwab. Dywany bawełniane nie są zbyt popularne, gdyż bawełna nie jest szczególnie odporna na ścieranie, w związku z czym dywany bawełniane cechują się dość wątłą żywotnością.

Wełna - włókno pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do wyrobu tekstyliów odzieżowych oraz użytkowych. Wełnę do produkcji dywanów pozyskuje się głównie z owiec, rzadziej z wielbłądów, kóz oraz lam. W zależności od gatunku owcy, jej miejsca wypasu (im zimniejszy teren tym wełna bardziej nasączona jest lanoliną, a tym samym bardziej błyszcząca i mocniejsza), okresu strzyżenia oraz części ciała, z której jest wystrzyżona, w dużej mierze zależy jakość dywanu.

Jedwab - włókno pochodzenia zwierzęcego pozyskiwane z kokonów jedwabnika morwowego i jedwabnika dębowego. Okres hodowli jedwabników trwa tylko przez dwa miesiące w roku, a jednego kokonu uzyskuje się ok. 1,6 km cienkiej, połyskującej nici, stąd też wysokie ceny tegoż włókna. Dywany jedwabne są piękne, trwałe i bardzo drogie.

Sztuczny jedwab - mianem sztucznego jedwabiu określa się włókna wiskozowe pozyskiwane z celulozy drzewnej. Sztuczny jedwab posiada cechy zbliżone do naturalnego jedwabiu, podobny połysk oraz jest równie przyjemny w dotyku.

Osnowa - to pionowe nici tworzące podstawę dywanu (i każdej tkaniny), wokół których oplata się nici wątku oraz wiąże węzły.

Wątek - poprzeczne nici, które oplata się wokół nici osnowy, zgodnie z zasadami danego splotu.

Przędza - wyrób włókienniczy powstały w wyniku skręcania ze sobą nici. Przędze posiadają różną grubość oraz mogą składać się z różnych gatunków włókien. Przędze mogą być naturalne, sztuczne i syntetyczne.

Uszlachetnianie przędzy - przędze, w zależności od rodzaju i gatunku, poddaje się rozmaitym procesom uszlachetniającym, mającym na celu nadanie im szczególnych właściwości, np.: nadaniu połysku, większej odporności, spuszeniu czy też wygładzeniu, i. in.

Runo dywanu - to wierzchnia część dywanu i zasadniczo to ono decyduje o urodzie dywanu i w dużej mierze determinuje jego wybór. Runo może być mniej lub bardziej puszyste, w zależności od rodzaju dywanu, może mieć inną długość oraz miękkość. Może być cięte lub pętelkowe, czyli nici wątku nie zostają rozcięte podczas tkania i na wierzchniej stronie dywanu zamiast puchatej szczecinki na powierzchni są wyczuwalne pętelki. Runo dywanu może być też zupełnie płaskie.

Dywan Shaggy - dywan o długim runie, zwany też włochaczem. W dywanach Shaggy runo może osiągać długość od 3 do 7 cm. To dywany niezwykle efektowne, często tkane ze sztucznego jedwabiu. Dywan Shaggy wykonany ze sztucznego jedwabiu cechuje się wyjątkowym jedwabistym połyskiem, miękkością oraz niesamowitą przyjemnością użytkowania.

Dywany sznurkowe (Sizalowe) - dywany o płaskim splocie. Dywany tkane z włókien agawy sizalowej, która jest twarda, mało sprężysta, ale bardzo odporna na warunki atmosferyczne są popularne w pomieszczeniach, o dużym natężeniu ruchu, wystawionych na działanie czynników atmosferycznych, np. balkony, werandy, tarasy. Dywany sznurkowe tkane są również z przędz syntetycznych i te doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!