baner06
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Dywany na świecie » Dywany na świecie

Dywany na świecie

Wersja na urządzenia mobilne

Dywany na świecie. Dywany w całej swojej historii przechodziły różne etapy. Od wielkiej miłości do całkowitego odrzucenia. W wielu krajach nie były one popularne nigdy, w innych nieprzerwanie trwa czas ich prosperity. I nie zawsze dzieje się tak z powodu mody, gdyż zazwyczaj to klimat determinuje skalę popularności kobierców.

Ojczyzną dywanów jest wschód. To tam na dalekich, zimnych i wietrznych stepach, wśród nomadzkich ludów narodziły się pierwsze tkaniny dywanowe. Najpierw jako okrycia namiotów, podłóg i okrycia ciała nocą, z czasem ewoluowały do rangi przedmiotów dekoracyjnych i zaczęły służyć także do ozdoby wnętrz tychże namiotów. W krajach wschodu moda na dywany nie minęła i nigdy nie zmieniła się tam wartość dywanów. Nadal najwyższą cenę uzyskują dywany tkane tradycyjnymi metodami, wypracowanymi przed wiekami.

Iran, Armenia, Turcja i państwa Dalekiego Wschodu wciąż hołdują modzie na kobierce. W tych krajach znajdziemy je nawet na ścianach, a im dalej w głąb Azji tym dywanów więcej. Nadal, obok funkcji dekoracyjnej, pełnią także rolę ogrzewaczy wnętrz. Z uwagi na bardzo niskie temperatury zimą oraz silne wiatry dywany są niemal wszędzie, na podłogach, ścianach łóżkach. Z pewnością nie bez znaczenia jest także tradycja zdobienia wnętrz dywanami, która w tamtych rejonach jest bardzo silnie zakorzeniona. I zgodnie z tradycją są to dywany orientalne.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/prostokat3/yesemek_ii_bordo

Nieco inaczej sprawa dywanów przedstawia się w Europie.

Europa Wschodnia, Rosja i Ukraina to nieustająca moda na dywany Tu podobnie, jak w krajach Azjatyckich, dywany bywają wieszane na ścianach. I tu również prym wiodą kobierce orientalne i znajdziemy je nawet w nowoczesnych mieszkaniach.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_tradycyjne/yesemek_iii_braz

Nieco inaczej sprawa dywanów przedstawia się w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Tam, w zależności od mody dywany były bardziej lub mniej popularne. Moda na minimalizm oraz badania nad alergiami spowodowały czasowy odwrót od dywanów, po czym znów wróciły one do łask. Przeważają jednak kobierce nowoczesne.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_nowoczesne/viscose_sad_408_violet

Północna Europa to kolejny rejon, gdzie znajdziemy wielu miłośników dywanów. W Skandynawii lubiane są dywany lekkie, zarówno pod względem kolorystyki, jak i przędzy. Często są dywany płasko tkane. Styl skandynawski to styl ściśle związany z ekologią i naturą, nowoczesny, ale nie stroniący od ludowych akcentów.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_nowoczesne/alanya_g343e_beige

 

Im dalej na Zachód, tym mniej dywanów. Hiszpania, Włochy czy Portugalia to kraje, w których nie brakuje słońca, a co za tym idzie także ciepła. Podłogi pokryte są głównie glazurą, której zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom uczucia chłodu. Dywany więc nie są zbyt upowszechnione, choć oczywiście i w tych krajach znajdziemy sporą grupę ich miłośników. Tu również prym wiodą dywany nowoczesne.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_nowoczesne/marocco_mt412a_white

 

We Francji dużym wzięciem cieszą się dywany Vintage. Styl francuskich mieszkań, oparty na eklektyzmie i umiejętności łączenia starego z nowym, wypracował specyficzny rodzaj aranżacji, która, mimo iż nowoczesna, przepełniona jest klimatycznym duchem przeszłości.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_nowoczesne/alanya_g850c_white

 

Wspomniana już Azja Mniejsza oraz Afryka, to mimo ciepłego klimatu, rejony, które kochają dywany Wynika to z tradycji, która dzięki dywanom zapewniała ochronę podczas zimnych nocy, ale też przed piaskiem nawiewanym z pustyni. Zatem także w gorących w krajach północnej Afryki znajdziemy wielu amatorów dywanów. Dywanów tradycyjnych, rzecz jasna.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_tradycyjne/yesemek_vi_zielony

W Ameryce Północnej podobnie zresztą, jak w Anglii, bardziej od dywanów lubiane są wykładziny, pokrywające wszystkie podłogi ze schodami włącznie. Wolne od nich są jedynie kuchnie i czasem łazienki. W Ameryce Południowej również nie uświadczymy zbyt wielu dywanów. Tu jednak powodem takiego stanu rzeczy jest zarówno gorący i wilgotny klimat, jak i dość spore zubożenie społeczeństwa. W bogatych rezydencjach brazylijskich czy chilijskich krezusów oczywiście znajdziemy piękne kobierce, które są jednym ze sposobów podkreślenia wysokiego statusu ich posiadacza. Tu także bardzo popularne są dywany tradycyjne.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_tradycyjne/yesemek_ii_ov_braz

 

Jednak na równi z nimi rozpowszechnione są także dywany nowoczesne, głównie Shaggy.

Dywany na świecie

www.dywany24.com/e-sklep/dywany_nowoczesne/nevada_m30_gray

Jak widać popularność dywanów to nie zawsze tylko moda, ale też, a może przede wszystkim wymagania klimatyczne rejonu. Jednym słowem, dywan to nie tylko ozdoba, czasem to konieczność, a to z kolei po raz kolejny podkreśla niezwykłość tych dekoracji naszych domostw.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!