baner04
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Yesemek - urok tureckiej tradycji

Kolekcja Yesemek to piękne, tureckie dywany tkane mechanicznie i nawiązujące swą stylistyką do Orientu i jego tradycji.

Dywan Yesemek Bordo

Dywan Yesemek Bordo

Ich nazwa wywodzi się od niewielkiej miejscowości Yesemek położonej w południowo-wschodniej Anatolii. Starożytna kultura legendarnego Imperium Hetyckiego wypracowała nie tylko przepiękne i aktualne do dziś wzornictwo ale też motywy będące inspiracją dla współczesnych designerów.

Dywany Yesemek to wysoka, turecka klasa porównywalna do tej uznawanej za najdoskonalszą, czyli perskiej. Stąd, genialnie wręcz odwzorowane z natury roślinne ornamenty oraz typowy dla wschodnich dywanów, centralny medalion z kwiatowym wzorem.

Dywan Yesemek zielony - dywan orientalny

Dywan Yesemek Zielony

Dywany Yesemek fantastycznie wkomponują się w eleganckie wnętrze i to nie tylko to hołdujące klasyce. Bogactwo i przepych zaprezentowane we wzornictwie pozwolą na dodanie wnętrzu ciepłego, przepełnionego tradycją ducha Orientu.

Doskonałości dywanów dopełnia nowoczesna przędza polipropylenowa Heat-Set. Dzięki niej dywany Yesemek zapewnią użytkownikom doznania mocno zbliżone do takich jakie może zagwarantować prawdziwa wełna. Także jej cechy takie jak odporność na zabrudzenia czy wyjątkowa sprężystość nie dopuszczająca do powstawania zagnieceń, plasują te wyjątkowej urody dywany na jednej z najwyższych półek.

Dywan Yesemek II Beż

Dywan Yesemek II Beż

Yesemek słynie nie tylko z historii pięknych dywanów ale też z unikalnego na skalę światową odkrycia jakim jest ogromna ilość rzeźb z dolerytu pochodząca z istniejącego na tym terenie już od XV wieku p. n. e. kamieniołomu.

W czasie panowania Hetytów w Yesemek znajdował się ogromny kamieniołom oraz pracownia rzeźbiarska, choć może właściwiej byłoby nazwać to miejsce warsztatem przemysłowym. Odkryte przy końcu XIX wieku rzeźby, początkowo nie wzbudziły zainteresowania badaczy jednak już w połowie XX wieku w okolicy Yesemek zapoczątkowano regularne prace archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia ponad 300 rzeźb o wadze od 500 kg do 15 ton, wcześniej całkowicie lub częściowo zakrytych ziemią.

Po szczegółowych badaniach innych tego typu dzieł na terenie stanowisk archeologicznych w okolicy okazało się, iż wiele posągów i rzeźb, które dziś można znaleźć w ruinach hetyckich świątyni i pałaców pochodzi właśnie z Yesemek. W muzeach i to nie tylko tureckich również można natknąć się na rzeźby z pracowni w Yesemek.

Dziś w Yesemek znajduje się jedyne w swoim rodzaju, bardzo oryginalne muzeum na otwartym terenie, które już niebawem zostanie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!