baner04
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Historia utkana cz. 1Dywan

Utkana historia dywanu cz. 1

Na początku była jedynie niekończąca się płaskość. A potem stał się dywan...
- Terry Pratchett „Dywan”.

Dywan sam z siebie „stać się” może jedynie w baśni lub powieści fantasy. Całą resztę (nie)zwykłych kobierców trzeba utkać.

Pomimo, że oblicze świata zmienia się błyskawicznie pewne rzeczy pozostają stałe. Wynika to zapewne z głębokiego szacunku dla tradycji.

Dla ludzi Orientu dywany nigdy nie były zwyczajną materią. Są one swoistymi kronikami, w których kolorową nicią wyplatano historię, religię i baśnie towarzyszące im od zarania dziejów. Orientalny dywan jest jednym z głównych elementów dorobku kulturowego tamtejszego świata, starszym od legendy. O tym jak cenne one były może świadczyć fakt, że nigdzie na świecie nie powstało aż tyle baśni i przeróżnych opowieści z dywanem w tle. Kultura europejska także doceniała te niezwykłe dzieła sztuki. Przez bardzo długi czas dywany były ozdobą ścian, okrywano nimi stoły czy posłania, dopiero w XVII wieku dywany na dobre rozgościły się na podłogach.

Ręczne tkanie dywanów to praca żmudna i wymagająca dużej precyzji i dokładności. Z tego powodu dywany ręcznie tkane były i są drogie. Wschodni tkacze, wzorem swych poprzedników nadal wkładają w tę pracę wiele serca, dlatego ich dzisiejsze dywany są równie nasycone tradycją i uczuciem tak jak dawniej. Czy to z racji delikatniejszych dłoni, zręczniejszych palców, czy też z głębszego poczucia estetyki i lepszego wyczucia barw tkaniem dywanów początkowo zajmowały się głównie kobiety. Później profesja ta została w dużej mierze opanowana przez mężczyzn.

Legenda rozpoczyna się od nałożenia na krosna, biegnącej wzdłuż kobierca nici osnowy. Stanowi ona bazę dywanu. Później zręczne palce tkacza zaczynają malować swą opowieść barwną nicią wątku, przeplatając ją i wiążąc na osnowie węzełki. Od ilości węzłów i przędzy użytej do utkania kobierca zależy jego grubość i trwałość...no i oczywiście cena.

Tureccy i kaukascy tkacze zamykali swe historie w dywanach stosując węzeł giordes, który wiązał symetrycznie dwie nici osnowy. W innych rejonach Azji np. w Persji czy Indiach przyjął się „zapis” w postaci węzła sennech, oplatającego się asymetrycznie na pojedynczej nici osnuwającej dywan. W tureckich czy perskich dywanach pięknie przedstawiony jest otaczający nas świat. Cudowne motywy roślinne układające się wokół medalionu, czyli centralnego punktu na dywanie oraz akantowe ornamenty zdobiące bordiurę, która otacza dywan to charakterystyczne motywy zdobnicze stosowane na wschodzie. Można je dostrzec również w architekturze.

Świat arabski, w którym narodziły się dywany to miejsca gdzie serca biją w rytmie koranicznych wersetów. Islam nakazuje swym wiernym modlić się pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki. Gdy imam, z wieży meczetu obwieszcza swym śpiewem czas modlitwy, wierni rozkładają swe dywaniki modlitewne i wznoszą na nich modły do Allaha. Dywaniki te ozdobione są motywem mihrabu dającym poczucie modlitwy w zacisznej niszy. Orientalne kobierce przesycone są symboliką mającą oddźwięk w kolorystyce i wzornictwie.

Tradycja ręcznego tkactwa nie zmieniła się od wieków. Udoskonalono jedynie krosna, na których w wielu zakątkach nadal zręczne dłonie malują tamtejszy świat. Dzięki innowacjom proces ręcznego tkania przebiega szybciej i sprawniej wciąż jednak dywany tkane ręcznie są najcenniejszymi kobiercami na świecie.

Kultura wschodu niezwykle wzbogaciła europejski świat. Dziś przy produkcji dywanów czerpiemy ze wschodnich tradycji ale dokładamy także i swoją cegiełkę. Mechaniczne krosna i syntetyczne przędze upowszechniły przemysł dywanowy do tego stopnia, że obecnie piękne kobierce mogą być ozdobą każdego wnętrza.

O tych dzisiejszych, malowanych współczesną codziennością opowiemy w części drugiej.

A w międzyczasie zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą dywanów tradycyjnych.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!