baner06
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Jak i czym odkurzać dywan » Jak i czym odkurzać dywan

Jak i czym odkurzać dywan

Jak i czym odkurzać dywan. Aby dywan długo cieszył oczy swym pięknem, a stopy miękkością trzeba o niego odpowiednio dbać. Podstawą jest oczywiście odkurzanie. Jeśli zachodzi potrzeba odkurzać dywan należy nawet codziennie. Jeśli natomiast nie ma przesłanek za tym aby był on odkurzany każdego dnia warto usuwać z niego kurz przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Jak i czym odkurzać dywan

Odkurzać dywan należy także wówczas gdy pomieszczenie jest rzadko użytkowane i nie znajdziemy na podłodze okruchów czy innych śladów bytności tam dzieci bądź zwierząt. Warto mieć na uwadze fakt, iż niezależnie od częstotliwości korzystania z wnętrza, w każdym gromadzi się opadający na podłogi kurz, który powinno się regularnie usuwać.

Największym zagrożeniem dla dywanów jest piasek, który powoduje ścieranie włókien. Także wszelkie pozostałości pożywienia należy usuwać od razu z podłogi, gdyż wdeptane w dywan powodują nie tylko sklejanie się włosów runa, ale i trudne z czasem do usunięcia plamy oraz mogą się w nich gromadzić bakterie. Dlatego dobry odkurzacz może być sprzymierzeńcem w walce o zachowanie zarówno czystości w domu jak i samej chęci do tejże walki.

Moc

Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę na dwie wartości jakimi są: moc silnika i moc ssania. Im większe tym odkurzanie jest sprawniejsze i skuteczniejsze. Na rynku dostępne są odkurzacze o mocy od 1200 do 2700 W. Jeśli nasze podłogi okryte są włochatymi dywanami minimalna moc odkurzacza to 1700 W. Moc ssania to od 60 do 500 W. I podobnie jak w przypadku mocy silnika tu także im wyższa moc tym lepiej. Szczególnie jeśli członkami naszej rodziny są także zwierzęta.

Ssawki

Zazwyczaj w komplecie z odkurzaczem dostajemy także podstawowy zestaw ssawek do odkurzania. I tak, prosta, najmniejsza ssawka, z której z reguły korzysta największa liczba posiadaczy odkurzaczy to niestety ssawka służąca do odkurzania tapicerki meblowej. Choć lubimy ją za niewielkie gabaryty i dzięki temu możliwość dotarcia do najgłębszych zakamarków pod meblami, to wybór tej właśnie ssawki do odkurzania dywanów nie jest najszczęśliwszy. Nie posiada ona szczotki dzięki czemu sunąc nią po dywanie doprowadzamy do jego ścierania.

Ssawką idealną do dywanów i podłóg jest ssawka ze szczoteczką, którą można schować lub wysunąć, w zależności od potrzeb. Szczoteczką wysuniętą odkurzamy twarde powierzchnie podłogi i wsuwamy ją (lub nie, jak kto woli) gdy przechodzimy na dywan Ssawki te mają łagodnie zaokrąglone ranty i nie czynią takich szkód dywanowi jak ssawki do tapicerki meblowej.

Turboszczotki to świetna alternatywa dla zwykłych ssawek ze szczotką, szczególnie jeśli mamy w domu zwierzęta. Szczotka umieszczona wewnątrz ssawki obraca się albo przy pomocy ciągu wytwarzanego przez silnik odkurzacza (turboszczotka), albo jest napędzana osobnym silniczkiem (elektroszczotka). Dzięki ruchowi obrotowemu szczotka zgarnia i unosi z dywanu okruchy, piasek, kurz i co najważniejsze, zwierzęcą sierść. Turboszczotki są idealne do każdego rodzaju dywanu, szczególnie jednak powinny znaleźć się w każdym domu, w którym podłogi okryte są dywanami Shaggy.

Jak robić to dobrze?

W samym odkurzaniu nie chodzi tylko o utrzymanie dywanu w czystości czy usunięcie z niego kurzu i zwierzęcej sierści. Istotne jest również aby odkurzanie nie niszczyło runa kobierca.

Odkurzanie zawsze powinno odbywać się z włosem runa, nigdy pod włos. Odkurzanie pod włos powoduje zmuszanie runa do układania się w nienaturalnej dla niego pozycji, co może skutkować nawet jego załamywaniem się i w konsekwencji wyrwaniem z węzła.

Odkurzanie niszczy dywan

Istnieją teorie jakoby częste odkurzanie niszczyło dywan Owszem dywan podobnie ja wszystko w otaczającym nas świecie, podlega prawom fizyki, ale przecież dywan czyścić musimy. Ścieranie się włókien dywanu powoduje wiele czynników w tym choćby już samo chodzenie po nim. Jak już wspomniano także drobinki piasku znajdujące się w dywanie czy odkurzanie go. Dlatego zaleca się stosowanie ssawek wyposażonych w włosienne szczotki, które zmniejszają siłę tarcia w czasie odkurzania.

Chciał nie chciał dywany musimy odkurzać. Bez tego nie uda się nam utrzymać jego czystości. Odkurzanie jest szczególnie ważne jeśli w domu znajdują się alergicy. Ważne aby robić to na tyle umiejętnie aby odkurzanie nie tylko nie niszczyło dywanu ale też pozwalało cieszyć się wszystkimi jego walorami przez cały czas użytkowania.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!