baner04
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Latający dywan » Latający dywan

Latający dywan

Latający dywan. Kilka lat temu dziennik The Guardian zaprezentował zestawienie 10 magicznych przedmiotów jakie najczęściej pojawiają się w literaturze i filmach fantasy. W zacnym towarzystwie Excalibura, tolkienowskich pierścieni, potterowych różdżek i magicznych luster, wysoką, bo aż drugą, pozycję zajął latający dywan. Jest to miejsce jak najbardziej zasłużone bo co może być bardziej magiczne od zwyczajnego przedmiotu użytkowego, który raptem zaczyna wykazywać magiczne właściwości? Czy jest ktoś kto nie chciałby przelecieć się między chmurami na przykrywającym jego własną podłogę dywanie?

Legenda latającego dywanu wykorzystana została w wielu baśniach. Jedną z pierwszych była opowieść pięknej Szeherezady z Baśni tysiąca i jednej nocy, z przełomu IX i X wieku. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że najstarszy znany nam latający dywan pochodzi z Persji i był własnością tamtejszego księcia, Husajna. Legenda o latającym dywanie jest świadectwem jak magicznymi przedmiotami były dla Persów dywany. Stąd zapewne ich przepełnione symboliką wzornictwo i kolorystyka.

Yesemek

http://www.dywany24.com/e-sklep/dywany_tradycyjne/yesemek_ii_bez

W literaturze znany jest latający dywan króla Salomona. Kobierzec miał 60 mil długości, był zielony, utkany z jedwabiu i obszyty nićmi z prawdziwego złota. Dywan poruszał się bardzo szybko a w czasie podróży króla, od słońca i deszczu, chronił baldachim z ptaków. O podobnym dywanie wypomina także irańska Księga cudów, który to dywan należał oczywiście nie do Salomona a do szejka Muhammada.

Yesemek

http://www.dywany24.com/e-sklep/dywany_tradycyjne/yesemek_v_zielen

Kolejnym latającym dywanem jest dywan Aladyna. Tego znanego nam z posiadania lampy z Dżinem. Aladyn był farciarzem bo posiadał aż kilka magicznych przedmiotów, w tym właśnie magiczny dywan. Latające dywany spotkamy także w wielu innych baśniach.

Stare powiedzenie mówi, że w każdej legendzie znajduje się ziarnko prawdy. Znajdziemy je także w opowieściach o latających dywanach. W wiekach średnich kilku chrześcijańskich mnichów trafiło na dwór perskiego szejka. O dziwach jakie tam zobaczyli rozprawiali później w Europie, wprawiając słuchaczy swymi niesamowitymi opowieściami w zdumienie. Jednym z dziwów o jakich opowiadano były pływające dywany.

W średniowieczu alchemicy zabawiali się rtęcią, z której próbowano wytworzyć kamień filozoficzny a z niego złoto. Ale rtęć używana była nie tylko przez magików. Bogaci szejkowie arabscy napełniali nią swoje pałacowe baseny i zabawiali się chodząc po niej lub właśnie pływając na swych pięknych dywanach. Rtęć to jedyny metal występujący w naturze w postaci płynnej. Jest na tyle gęsta, że może utrzymać na swej powierzchni nawet bardzo ciężkie przedmioty, o ile będą one posiadały dużą powierzchnię. Dywany do pływania po rtęci nadawały się idealnie. Szejkowie mogli oczywiście pływać także w łódkach ale wówczas nie byłoby to ani magiczne ani zabawne. Tak więc nasi mnisi pewnego razu trafili na taki właśnie widok. Basen wypełniony srebrną rtęcią, w której, jak w lustrze, odbijało się słońce, błękitne niebo i chmury, i pływający po tym lustrzanym niebie dywan.

Dziś wiemy już, że rtęć jest zabójcza niemniej pływanie po jej powierzchni z pewnością mogłoby być niesamowitym przeżyciem.

Dziś dywany już nie latają ale ich magia przetrwała. Czy jest bowiem inny domowy przedmiot, który jest w stanie dostarczyć nam tylu przyjemności co dywan? Już samo klimatyczne ciepło jakie zapewnia wnętrzu każdy dywan jest magiczne. Jeśli dodamy do niego odpowiedni kolor i miękkie puszyste runo wieczory pełne magicznego, domowego ciepła mamy jak banku. I to jest właśnie magia zaklęta w każdym dywanie.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!