baner04
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Powrót patchworku » Dywan Powrót patchworku

Powrót patchworku

W ostatnim czasie zauważa się coraz silniejsze prądy, kierujące nas na wsteczne kursy. Powracamy do naturalnego stylu życia, urządzamy mieszkania w stylu eko, jemy zdrową żywność. Z chęcią zerkamy także w przeszłość. Sięgamy po dawno zapomnianą sztukę użytkową i nadajemy jej nowe życie.

Takim powrotem, mocno zauważalnym w trendach wnętrzarskich, jest w ostatnim czasie patchwork, zwany sztuką z resztek. Patchwork kojarzy się z amerykańskimi kołdrami, rodem z Dzikiego Zachodu. Ale to nie amerykańscy pionierzy byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł przywracania życia, najczęściej w formie kołder, starym ubraniom czy pledom. Najstarszy, znany nam dziś patchwork datowany jest na ok. pierwsze tysiąclecie p. n. e. Jest nim egipski baldachim, wykonany z pozszywanych ze sobą, kolorowych skór. Starożytne, patchworkowe tkaniny odkryto także w Chinach, Indiach czy Persji.

Zapomnianą na jakiś czas sztukę, na nowo odkryli dla świata amerykańscy osadnicy, którzy przywieźli ją ze starego kraju. Stamtąd też, od angielskiego słowa patch – łata, pochodzi jej nazwa. Z łat szyto nie tylko kołdry. Powstawały także patchworkowe zasłony, narzuty na meble, sztandary, namioty oraz dywany. Była to sztuka zrodzona z braków. Z czasem, w dobie rewolucji przemysłowej, gdy większość rzeczy stała się dostępna dla ogółu, patchwork przetrwał jedynie jako tradycyjne szycie kołdry przez pannę szykującą się do zamążpójścia a cały proces traktowany był bardziej jako rytuał i możliwość spotkania się znajomych kobiet, niż rzeczywista potrzeba. Do chwili obecnej, bardziej tradycyjne panny młode szyją swoje patchworkowe kołdry.

Odrodzenie patchworku nastąpiło w czasie Wielkiego Kryzysu. W obliczu ogromnych deficytów rynkowych i bezrobocia znów zaczęto zszywać skrawki tkanin. W PRL-owskiej Polsce, moda na patchworki, szyte lub dziergane, także dyktowana była bardziej potrzebą niż wyborem. W wielu domach spotkać można było pozszywane z kolorowych skrawków dywany.

Z pomocą patchworkom przyszła technika i obecnie nie ma potrzeby samodzielnego zszywania kawałków tkanin a bardzo popularne, patchworkowe dywany zdobią dziś nie tylko tradycyjne wnętrza ale też te najbardziej nowoczesne. Patchwork wpisuje w styl zarówno klasyczny jak i szalenie modny obecnie, vintage. Obecnie dywany patchworkowe są bardzo pożądanym elementem wnętrz.

Dywany stylizowane na patchwork, barwne lub o stonowanej kolorystyce znajdziecie Państwo także w naszym sklepie internetowym jak i w salonie sprzedaży we Wrocławiu.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!