baner03
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Świąteczne pranie dywanów » Świąteczne pranie dywanów

Świąteczne pranie dywanów

Tradycyjnie, jak co roku w wielu polskich domach trwa wielkie, świąteczne sprzątanie z praniem dywanów włącznie.

Święta to bardzo miły czas gdy nasze domy odwiedzane są przez większą ilość gości niż zazwyczaj. To także niestety okres gdy nasze dywany wystawione zostają na różnorakie próby wytrzymałości i zabrudzenia.

Świąteczne biesiady gromadzą wokół stołów dorosłych i dzieci a w takim przypadku o wypadek nie trudno. I nie mamy tu na myśli tylko dzieci. Ogólny gwar i zamieszanie sprawiają, iż nawet dorosłym zdarza się nie zauważyć gdy coś spadnie na podłogę, coś się rozleje, coś przydepczemy. A gościnna pani domu, nie będzie przecież nikomu, poza sobą samą, psuć świątecznego nastroju plamami na dywanie. No cóż, są sytuacje gdy plamą trzeba zająć się natychmiast nawet pomimo obecności gości.

Bywa także, że zaraz po świętach nasz dywan znów wymaga czyszczenia, choćby miejscowego.

Czysty, puszysty dywan to najpiękniejsza ozdoba wnętrza.

Podpowiemy Państwu jak usunąć najbardziej problematyczne plamy z dywanu.

Krew

Plamę z krwi usuwamy jak najszybciej przecierając ją ściereczką zmoczoną w zimnej wodzie. Tutaj trzeba zaznaczyć, że nigdy nie pierzemy świeżej plamy z krwi ciepłą ani gorącą wodą. Krew zawiera w sobie białko, które pod wpływem ciepła „ścina” się i utrwala plamę. Dopiero w przypadku starej plamy z krwi wolno nam zastosować ciepłą wodę. Na krew dobrze działa także soda, jednak w przypadku dywanu należy najpierw wypróbować jej działanie w jakimś niewidocznym miejscu.

Wino

Wino również zalicza się do zanieczyszczeń, na które należy reagować błyskawicznie. Najszybciej jak się da trzeba posypać rozlane na dywanie wino, solą kuchenną. Sól nie usuwa plamy co prawda ale dzięki temu zapobiegniemy jej rozprzestrzenieniu się. Po osuszeniu plamy z wina ręcznikiem papierowym, możemy przeprać ją wodą gazowaną z 5% -wym kwaskiem cytrynowym.

Piwo

Piwo, głównie ciemne, zostawia trudne do usunięcia plamy. Plamę z piwa usuwamy wodą z octem.

Kawa/Herbata

Po osuszeniu plamy, przecieramy miejsce zabrudzenia wodą gazowaną lub wodą z 5% - wym kwaskiem cytrynowym.

Czekolada

Także wymaga szybkiego działania. Po usunięciu nadmiaru czekolady, pierzemy plamę roztworem wody z octem ( 3 łyżki stołowe na szklankę wody) lub używany rozpuszczalnika do tłustych plam.

Jajko

Jeśli zdarzy nam się jakimś cudem rozbić jajko na dywanie również musimy szybko się go pozbyć. Najpierw usuńmy pozostałości jajka a następnie, przetrzyjmy dywan gąbką namoczoną w zimnej wodzie z solą lub w płynie do prania dywanów.

Świąteczne stroiki, wyposażone w świece
także stanowią zagrożenie dla dywanu.

Wosk

Wosk usuwamy dopiero gdy stwardnieje. Nie warto walczyć z woskiem świecy gdy jest jeszcze ciepły gdyż możemy powiększyć objętość plamy. Zeskrobujemy go a następnie przykrywamy plamę kawałkiem bibułki i prasujemy ją ciepłym żelazkiem. Żelazko musi być ciepłe na tyle aby zebrało tłuszcz zawarty w wosku ale nie gorące gdyż grozi to przypaleniem dywanowej przędzy lub jej odbarwieniem. Po przeprasowaniu, stosujemy rozpuszczalnik do tłustych plam.

Podczas sprzątania nie omijamy dywanu w pokoju dziecięcym.

To często najtrudniejsze zadanie. Z czym przyjdzie się nam zmierzyć gdy zechcemy wyprać dziecięcy dywan?

Guma do żucia

Przy pomocy noża, jego tępa stroną, postarajmy się usunąć jak najwięcej stwardniałej gumy. Następnie pozostałą plamę przetrzyjmy spirytusem lub rozpuszczalnikiem do tłustych plam.

Plastelina

Podobnie jak w przypadku gumy, najpierw wydrapmy ją do czysta a później przepierzmy plamę spirytusem.

Atrament/Tusz z długopisów/Marker

Tu również przydatny może okazać się spirytus, sok z cytryny, w skrajnych przypadkach – denaturat lub amoniak.

Co warto mieć pod ręką?

Każdy posiadacz dywanu, powinien zaopatrzyć się w parę specyfików, pozwalających sprawnie i skutecznie pozbyć się plamy z dywanu.

Ocet, kwasek cytrynowy, amoniak, boraks i rozpuszczalnik do tłustych plam. Warto też zapamiętać kilka głównych zasad dotyczących usuwania zabrudzeń. Nie zawsze ciepła woda pomaga. Z reguły bezpieczniej jest użyć wody zimnej, najlepiej gazowanej.

Jak czyścić dywan

Kolejną, kardynalną regułą jest, tuż przed wyczyszczeniem plamy, zebranie wszystkich resztek substancji powodującej zabrudzenie. Dokładne i staranne ich usunięcie oraz osuszenie plamy pozwoli uzyskać lepszy efekt czyszczenia i nie dopuści do jej powiężenia się. Tylko w przypadku plam z błota, trzeba poczekać aż ono zaschnie, w każdym innym działamy szybko.

Plamy zawsze trzemy od jej zewnętrznej krawędzi do wewnątrz tak aby nie powiększać obszaru zabrudzenia.

Starajmy się nie używać płynów do mycia naczyń, mydeł ani proszków do prania.

Są to specyfiki wymagające spłukania a w przypadku dywanu nie ma takiej możliwości. Stosujmy płyny do szamponowania lub prania dywanów.

Zawsze i bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta i oznakowań na metkach.

Jeśli nie chcemy zniszczyć, np. odbarwić, naszego pięknego kobierca najpierw wypróbujmy domowy specyfik w niewidocznym miejscu a dopiero później, jeśli nie zaszkodzi przędzy, zastosujmy go na plamę.

Plamy na dywanie są nie do uniknięcia gdyż dywan, z racji swojego miejsca w mieszkaniu, jest na nie niejako odgórnie narażony, głownie tam gdzie mieszkają dzieci lub zwierzęta. Usunięcie wielu plam, szczególnie tych starych czasem wymaga pomocy specjalistów. Dlatego warto na zabrudzenia reagować jak najszybciej.

Czysty, puszysty dywan to najpiękniejsza ozdoba wnętrza.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!