baner03
O dywanachTransport na terenie całego kraju.
Jedyne 20 zł za paczkę do 31 kg.
Wysyłka dywanu w rulonie.

''

Dowód naszej wiarygodności ''

Koniecznie zobacz Nasze filmy :

''

''

''

Wszystkie ---->


Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Jesteś w: O dywanach » Tureckie dywany orientalne » Tureckie dywany orientalne

Tureckie dywany orientalne

Tureckie dywany to obok perskich jedne z najpiękniejszych i najtrwalszych kobierców jakie zna przemysł dywanowy. Choć często dywany tureckie nazywa się perskimi to różnią się one od siebie splotami, węzłami, rodzajem materiału i wzornictwem.

Historia dywanów tureckich zaczyna się w XII wieku w Anatolii, kiedy to tereny dzisiejszej Turcji opanowane zostały przez koczowniczy lud Turków Seldżuckich. Nie znaczy to, że wcześniej nie znano tutaj sztuki tkania kobierców bądź krosien. Oczywiście jedno i drugie było znane i użytkowane jednak dywany nieodłącznie kojarzą się nam z koczowniczym trybem życia.

Yesemek

Koczownicy, przemierzający chłodne, nieprzyjazne góry czy wietrzne stepy chcąc nie chcąc musieli opanować sztukę tkania grubych, mocnych i wytrzymałych tkanin, mających im służyć za okrywy namiotów, okrycia podłóg w tychże namiotach, kołdry i pokrycia siedzisk. Siłą rzeczy, pędzac swe życie w otoczeniu dość monotonnych krajobrazów upiększali swe tkaniny wzorami i kolorami. Oczywiście dywany w znanych nam dziś formach nie narodziły się dopiero w wieku XII ale właśnie ten czas jest okresem gdy zaistniały one w Europie.

Zatem gdy Seldżucy przybyli do Turcji i całkowicie nią zawładnęli ich tradycja zdominowała tę wcześniejszą, grecką. Dzięki podbojom oraz szerzącemu się na tamtych terenach islamowi dywany tureckie zaczęły robić zawrotną karierę. Całkiem spory udział w promocji tureckich dywanów miała także Polska, która zakochała się w nich do tego stopnia, że w zachodniej Europie przez długi czas dywany tureckie nazywano dywanami polskimi.

Dywan turecki

Tradycyjne dywany tureckie charakteryzują się specyficznym i stosowanym przez długi czas wyłącznie w dywanach produkowanych ręcznie w Turcji, węzłem zwanym Giordi lub symeryńskim. Jest to tak zwany węzeł podwójny, który oplata dwie nici osnowy. Rząd podwójnych węzłów jest rozdzielany jedną lub dwoma nitkami wątku. Taki sposób tkania zapewnia dywanowi solidniejszą zwartość oraz wzmacnia jego wytrzymałość. Specyfika tkania, dzięki której dywan jest gruby i ciężki pozwoliły uznać dywany tureckie za wybitnie trwałe.

Wzorami uznawanymi za charakterystyczne dla dywanów tureckich są motywy odwołujące się do nisz modlitewnych. Często na dużych dywanach można dostrzec symetryczne połączenie dwóch nisz, otoczone geometrycznymi symbolami. Zasadniczo dywany tureckie zdobione są geometrycznymi wzorami ale mogą też, pod wpływam wzornictwa perskiego prezentować bardzo bogatą i precyzyjnie oddaną ornamentykę roślinną. Jako, że islam zabrania przedstawiania graficznie żyjących istot niezwykle rzadko można spotkać dywan z wplecionym weń wizerunkiem człowieka bądź zwierzęcia. Jeśli kiedykolwiek uda się komuś trafić na oryginalny, ręcznie tkany dywan z takim wzorem to niech wie, że stał się posiadaczem najprawdziwszej, unikatowej perełki.

Yesemek

Do XIX wieku wełnę farbowano naturalnymi i dostępnymi w danym regionie barwnikami roślinnymi później zastąpiono je barwnikami przemysłowymi. Bardzo popularne jednak były też dywany niebarwione, w których jedynymi kolorami były naturalne odcienie wełny.

Obecnie w Turcji, tak jak w wielu innych krajach, dywany są tkane maszynowo niemniej nadal funkcjonują manufaktury, w których dywany tkane są ręcznie. Są to produkty oryginalne, niepowtarzalne i oczywiście najcenniejsze.


Podoba Ci sie artykul? Wystaw nam ocene, napisz swoja opinie!